Чарли Чаплин уместо Адолфа Хитлера у уџбенику историје – вредна лекција или релативизација злочина?

Фото: Нова портал

О уџбеницима се много и често расправља у јавности, а то је једна од оних тема на коју сви имају нешто да кажу. Од тога да ли треба да постоји један издавач чије би уџбенике користила сва деца или више издавача ипак, самом тржишном утакмицом, обезбеђује бољи квалитет, па до самог садржаја уџбеника – сви имају мишљење.

То је, ипак, добра ствар. Наопако ако нас не би интересовало шта нам деца у школама уче и како им је градиво представљено. Нарочито ако је реч о историји коју, као што је познато, свако пише на онај начин и из оног угла из ког сматра да би она требало да буде посматрана.

Тако је, ученицима осмог разреда, после месец дана од нове школске године, стигла на ред лекција о Европи, свету и народу у Југославији између два светска рата, а поједини родитељи који су преслишавали децу ову наставну јединицу, обратили су се порталу Нова јер су приметили нешто необично. Наиме, у уџбенику из историје уочили су лик чувеног Чарлија Чаплина у улози Адолфа Хитлера, који се спомиње у лекцији.

Реч је, пише портал Нова, о уџбенику из историје за 8. разред издавачке куће „Бигз школство д.о.о“ и странама 28-29 на којима се налази лекција под називом „Европа, свет и српски народ у југословенској држави у периоду између два светска рата“.

На насловној страни поглавља се, уместо фотографије „правог“ Адолфа Хитлера нашао Чарли Чаплин у улози озлоглашеног диктатора, баш у филму „Велики диктатор“.

„Ово је скандалозно! Просвета је већ довољно срозана. Заиста ми је нестварно да је издавачка кућа, односно Министарство просвете које је и одобрило овај уџбеник, прихватило да уместо Хитлера буде лик Чарлија Чаплина. Па чекајте, нису деца глупа. Можда неке од њих не занима историја, али нема шансе да не знају ко је био Хитлер. Могу једино да закључим да их на овај начин праве лудим“, каже за Нова портал огорчени родитељ.

Редакција портала Нова контактирала је Бигз како би сазнали због чега је дошло до замене наведених ликова, као и да ли је то намерно урађено или им је „промакло“.

„Фотографија коју карактеришете као ‘спорну’ постављена је свесно и наменски на уводну двостраницу у поглавље уџбеника у коме се обрађује период историје између два светска рата. У питању је секвенца из култног филма ‘Велики диктатор’ из 1940. године. Смисао фотографије је да илуструје тенденције у уметности у међуратном периоду, будући да тема уџбеника није само политичка историја, већ и култура епохе о којој се говори“, одговорили су из „Бигза“ и додали да је симболику разумела и стручна комисија Министарства просвете која је 2021. године одобрила уџбеник за употребу у настави, као и наставници историје који, заједно са својим ученицима, уџбеник користе већ трећу школску годину.

„Све Вам може бити јасније ако прочитате текст лекције у уџбенику на страни 70, где се налази и наведена фотографија. Идеја аутора уџбеника приликом истицања овог значајног филма и његовог аутора, била је да се ученицима укаже на то како су уметници и у најтежим временима, што је у овом случају био успон зла Хитлеровог нацизма, били способни да критички посматрају стварност око себе, стварајући ванвременска уметничка дела“, истичу.

Наглашавају и да не постоји забуна или омашка у вези са наведеном фотографијом.

И заиста, мало је вероватно да је реч о омашци, с обзиром на то да је, како каже сам издавач, на 70. страни појашњена ова фотографија. И сигурно да је уметност и начин на који је она утицала на суочавање људи са овим страшним периодом, такође значајна.

Ипак, оно што морамо да се запитамо јесте и то да ли се, без обзира на намеру, постављањем фотографије једног од највећих комичара свих времена уместо фотографије једног од највећих злочинаца који је икада живео, заправо релативизује злочин? Опет, један од највећих у историји људског рода. Деца историју тек уче и иако се сасвим сигурно не срећу први пут са ликом Адолфа Хитлера, пустош коју је овај диктатор оставио иза себе, животе који су збрисани са лица земље и начин на који је до тога дошло, не смеју, ни на који начин, бити релативизовани, нити умањени. Остаје питање да ли је, овом фотографијом, то ипак учињено.