Од тога шта следи после ускршњег распуста стрепе и родитељи и ђаци. Усмено испитивање након годину дана одговарања “на даљину”, убрзано оцењивање и поправљање лоших оцена, а на све то треба и савладати градиво које је преостало.

Седмаци и осмаци ће бити у највећем проблему уколико нису у континуитету учили градиво, а матуранте чека и упис у средње школе. Ангажовање приватних наставника постало је нешто што се подразумева, а сада ће бити још чешће, нема сумње. Према процени педагога, то је лош поступак уколико му се приступа по принципу „за сваки случај“, а не зарад савладавања одређеног проблема.

Школски педагог Невена Крагуљац за наш сајт каже да је епидемија корона вируса наметнула нови начин рада и учења, што додатно отежава школској деци и сматра да ће бити проблема приликом оцењивања.

– Дефинитивно ће бити проблема јер у питању су адолесценти. Има примера да су деца недовољно учила, што један број ученика, према неким мојим сазнањима, доста времена проводи на интернету, не само у настави, него играјући се разних игара, а има их и на друштвеним мрежама. Доста су неозбиљно схватили наставу, рекла бих. Говорим о једној повећој групи деце, дакле не мислим на све, јер има и оне деце која су све време вредна, радна и озбиљна и чији су родитељи вршили контролу – објашњава Крагуљац.

Седмаци и осмаци у највећем проблему

Према речима педагога, поједини ученици су неозбиљно приступили оваквом виду наставе који одскаче од нормалне ситуације, али је свакако ангажовање родитеља требало да буде веће.

– Све то сада тече како треба, али имате један забрињавајући број који није учио, није се спремио и који онлајн наставу није схватио на прави начин. Говорим из свог искуства, из моје школе су сва деца рецимо пратила наставу, али не раде све школе исто, наставници приступају различито, неки су само качили материјал, а деца можда нису то схватала озбиљно. Седми и осми разред, то су адолесценти, ту имамо једно доба које је врло необично иначе, а градиво је озбиљно – додаје наша саговорница.

Поред тога, осми разред чека и мала матура, чији је пробни тест заказан за петак и суботу ове недеље. Оно што ће и њих и родитеље обрадовати је, како Блиц сазнаје, најава да ће задаци на малој матури бити лакши него на пробном тетсу.

Оцењивање може да буде проблематично

За радне навике младих људи ово је озбиљан проблем, а оцењивање може бити проблематично не само зато што су имали часове 30 минута, уместо 45, што је било промена одласка у школу, па преласка на онлајн, а уз то немају сви услове за добар рад и учење од куће.

– Не знам колико је реално оцењивање, али могу да кажем да немају сви исте услове за рад, немају сви 100 квадрата да свако ради посебно. Замислите да радите од куће и да имате децу, пети и седми разред који слушају онлајн наставу. Савет родитељима је да прате учење деце, како напредују, да ли постоји неки проблем и да се не подразумева то да морају да имају приватног наставнка, већ да он буде ангажован у смсилу да родитељ с дететом препозна проблем и да наставник са дететом ради на савладавању те препреке, а не да се опусти у школи и каже да ће нешто решити приватно – објашњава педагог Невенка Крагуљац.

Педагог Бранка Тишма пак сматра да већих проблема не би требало да буде, јер су наставници пратили децу и током онлајн наставе, где се тачно бележи да ли деца активно учествују у настави или не.

– Све се прати, колико се дете ангажује, да ли има одговора, да ли редовно пише домаћи рад, да ли прати наставу. Не би требало да буде претерано велика гужва што се тиче оцењивања и притисака тог типа, јер је већина тога већ одрађено и урађено, бар је то моје искуство. Што се приватних часова тиче, људи их узимају, тога је увек било, а највећа аномалија је када од првог разреда деци плаћају часове. Мој савет ђацима је да раде редовно, да се јављају, јер наставници вреднују свако јављање. Чини ми се да су ђаци показали флексибилност, па не очекујем да ће бити неких битних потешкоћа, а опет подвлачим, свака школа, сваки наставник, сваки ђак ради другачије – објашњава Тишма за “Жену”.

Приватни часови за родитеље велики издатак

Ангажовање приватног наставника или професора није новина и тога је одувек било, нарочито када је у питању припрема за упис у средње школе, односно за завршни испит. Родитељи објашњавају да час у просеку кошта између 500 и 1.000 динара, те да везано иду до два часа седмично.

Душан Јовановић, отац двоје школараца, објашњава за наш портал да месечно плаћа и око 10.000 динара за приватне часове, а некад и премашујемо ту цифру.

– За математику 800 динара, за језике плаћамо на месечном нивоу између 2.000 и 3.000, ту сада имамо и биологију и хемију, када све саберем не може без 10.000 динара. Моја деца су онлајн наставу добро прихватила, али колико је то знање трајно и квалитетно не могу да тврдим, али свакако је најбоље када се редовно и под нормалним околностима иде у школу. Сви су толерантни, али шта ће бити после када се вратимо у нормалу и колико су они све ово добро савладали, право је питање – каже Јовановић.

Ивана Анђелковић
Извор:  Блицжена