“Centralnu ulogu u obrazovanom sistemu imaju nastavnici, a ne ministarstvo prosvete svojim dekretima…”

Aleksandar Kavčić, profesor na Karnegi Melon Univerzitetu u Pitsburgu, našoj javnosti je posebno postao interesantan kada se obelodanilo da su mu Amerikanci ukrali milijarderski patent. Ono što se o njemu manje zna, jeste da je on čovek velikog srca, koji osim svog znanja, nesebično deli i materijalne vrednosti.

Kavčić je doktorirao 1998. godine i njegov rad je rezultirao patentom koji je nezakonito koristila kompanija “Marvel tehnolodžis”, proizvođač čipova, zbog čega je vođen sedmogodišnji sudski proces.

Završio je Matematičku gimnaziju, a svojoj nekadašnjoj srednjoj školi prošle godine je poklonio 50 računara. Sada se uključio u projekat koji podrazumeva da će fondacija koja nosi njegovo ime svake godine obezbeđivati 20 računara gimnaziji, a ova će računare iz prethodne godine poklanjati osnovnim školama širom Srbije.

U svojim ranijim izlaganjima isticao je kako Srbija mora da “pogura” obrazovanje tako što će u njega uložiti novac, ako želi da se kao zemlja nesmetano razvija. Ako želimo da imamo obrazovanu naciju, prosvetni radnici moraju se poštovati, govorio je.

– Pre svega treba se odreći potrebe za eksperimentima u obrazovanju (usmereno obrazovanje, dulano obrazovanje, itd.). Uspeh bi bio vratiti obrazovanje na nivo na kome je bio pre nekoliko decenija.

Nisu tada škole “pucale” od digitalnih pomagala, a akademici, glumci, lekari su nam dolazili iz klupa seoskih škola.

Zašto je to tada moglo, a danas deluje tako teško? Zato što je tada prosvetni radnik uživao dostojanstvo i bio cenjen u društvu, a roditelji su im sa puno poverenja prepuštali brigu o vaspitanju i obrazovanju dece, znajući da je to dobro za njih.

– Centralnu ulogu u obrazovanom sistemu imaju nastavnici, a ne ministarstvo prosvete svojim dekretima, naređenjima, preobukama, i sl. Prosvetni radnik je taj koji svako dete stavlja na prvi stepenik društveno-ekonomske lestvice. Možemo postaviti ambiciozne ciljeve, kao na primer smanjenje broja predmeta, insistiranje na razumevanju, a ne na bubanju, više projektne nastave, digitalizaciju, praktično ‚‚Finski model“… ali ko to treba da sprovede u delo?

Ne ministarstvo, već nastavnik. A ako se nastavniku ne dozvoli da bude kreativan u svom poslu, već mu ministarstvo svake godine novim dekretima ‚‚naređuje” kako treba da radi, efekat je kontraproduktivan.

Ako je srpska škola košarke uspela kreativnim radom da dostigne svetski nivo, to onda može i srpska škola znanja, ali treba nastavnicima dozvoliti da budu kreativni i inventivni (jednako kao što je to dozvoljeno košarkaškim trenerima).

One uspešne u tome treba nagrađivati, i eto recepta za uspeh.

I veća plata, i povećan ugled u društvu, i na kraju dostojanstvo za kojim prosvetni radnici evo već 2-3 decenije vape.

Izvor: Biznis