Да ли ће и у Србији мајке са троје деце добити ДОЖИВОТНА ПРИМАЊА

Живот са троје и више деце у Србији значи само једно, недаћа и борба за голи опстанак, мајке не жели нико да запосли, а очеви раде по читаве дане како би некако “пребацили” месец.

Фото: Милан Илић / РАС Србија

Удружење “Мајке са троје деце” више није могло да чека на обећања како ће да држава крене у борбу против “беле куге”, па су Народној скупштини и Министарству правде предали петицију где траже посебну месечну накнаду за родитеље са троје и више деце. За кратко време скупљено је чак 103.000 потписа, а Удужење захтева да “демографска накнада”, не буде мања од минималне плате у Србији.
– Желимо да члан нашег Удружења буде у комисији која израђује грађански законик за који се надамо да ће у себи садржати и одлуку о демографској накнади. Није у реду да ја као мајка као четворо деце са мужем који је запослен, купујем пелене на комад, јер немам ни за то једно паковање – каже Сандра Јовановић из Новог Сада, чланица Удружења “Мајке са троје деце”.
Родитељи тренутно од државе могу да добију дечји додатак од 2.600 динара по детету, но ако обоје раде само за минималац и имају двоје деце, зараде им прелазе цифру од 8.000 динара по члану домаћинства изнад које не могу да добију додатак и, губе то право. Са друге стране, родитељски додатак за породице са троје и више деце износи 15.000 динара месечно и исплаћује се само две године.
– Послодавци одмах питају колико имате деце и да ли су одрасла. Кад чују да имам четворо мале деце, ту се прича завршава. Неки без срама отворено кажу да не могу да ме запосле јер су деца обично стално болесна, па често нећу моћи да радим. Ова држава изгледа има пара за многе глупости, само за нас не, иако су им увек пуна уста деце и породице – каже мајка четворо деце Розалија Чабран Бандулаја из Новог Сада.
Многи се данас родитељи због овакве ситуације плаше да имају друго дете, а камоли да размишљају о трећем, додају ове мајке. За последње четврто дете кажу да нису добиле чак ни скромни пакет са узорком пелена, марамицама и несесером како је раније био обичај.
– У већим градовима фамилије које имају троје или више деце тешко малишане уписују у вртић. Мајке често морају да остану кући и чувају их. Спавају по три сата дневно, стално су на ногама и раде ваљда наважнији посао на свету, па им живот зато ваљда треба и олакшати. А и оне које раде, често код приватника остају до касно, зато морају да унајмљују бејбиситерке и од плате им не остане скоро ништа. То је тужно – наставља Чабран Бандулаја.
Србија као да је заборавила на своје велике породице. Чак и земље у региону, у овој области су боље од нас, додају ове две мајке. Црна Гора је увела плату за родитеље који имају троје или више деце, а Мађарска чак помаже и наше грађане чија се деца школују на мађарском језику са 55 евра годишње за свако дете.
Комисија: Петицију нисмо добили
Из комисије која састављала преднацрт Грађанског законика кажу да петицију Удрузења “Мајке са троје деце” нису добили, нити се о томе изјашњавали.
“У току јавне расправе о ГЗ подржана је идеја о формирању Демографског фонда за подстицање пожељног и оптималног наталитета, сто је несумњиво рађање трећег детета. Тај предлог може се реализовати формирањем Фонда од стране Владе или ресорног Министарства, када се обезбеди новац”, саопштили су из ове комисије.
Како додају, фонд би се могао попуњавати, поред буџета Србије и из донација, односно добровољних прилога свих грађана и фирми који желе да помогну у борби против “беле куге”. Вероватно ће се о оснивању фонда прво изјаснити новоформирани владин демографски савет.
А. Латас
Извор: Блиц