Da li su bolje majke u Engleskoj ili Srbiji? 

Milica Krstivojević, stariji klinički embriolog, gostovala je u jutarnjem programu PRVE televizije i, između ostalog, osvrnula se na ponašanje majki na našim prostorima i u Engleskoj.

Foto: Canva

Univerzalna rečenica svakog roditelja na Balkanu jeste ona: “Dok si pod mojim krovom i jedeš moj hleb, radićeš kako ti kažem”. Pa, čak i kad počenete da jedete sopstveni hleb i podignete sopstveni krov, pa uvek će majke naći način da vas podsete da nešto ne radite kako valja, da se niste prikladno obukli, da je jelo koje ste skuvali “amatersko”, a ako još niste zasnovali porodicu, teško vama. Tad kreću jadikovanja: “Samo unuče još da dočekam, pa da umrem na miru”.

Laže ko kaže da je drugačije – tačnije ne lažu samo oni koji su sve u životu radili po PS-u, pa stariji nisu imali zašta da ih “smaraju”.

U zapadnim zemljama to je posve drugačije, deca se već sa navršavanjem punoletstva osamostaljuju i žive svoje živote sa minimalnim uplitanjem roditelja u njihov stil življenja.

Milica Kristivojević je u svom izlaganju šaljivo istakla da se, na primer, u Velikoj Britaniji majke deci najavljuju kada požele da svrate na kafu, dok kod nas do ranog jutra započinju svoje pridikovanje rečenicama kao što su: “Kako si se to obukla?” ili “Kada ćeš roditi decu”.

Komentari srpskih tradicionalista ovladali su u sekciji za iznošenje mišljenja, pa su mnogi pisali kako su zapadne vrednosti urušile naše porodične strukture.

“Mislim da je bolje ovde kod nas, nego u Engleskoj. Naše majke se sigurno više vole!”, “Da, najbolje da živimo sterilno i da majka ne sme da mi dođe dok mi se ne najavi, ili ja njoj”, “Zapad, Evropa i njihove savremene porodične veze su donele raspad naših porodičnih vrednosti. Samostalnost dece se podrazumeva, ali uništavaju tu bliskost koju smo mi imali u našim porodicama. Ne zaboravite, oni nemaju slave kao mi, a ni praznike ne slave kao mi. Udarili su baš tu gde smo bili najbolji, sada nam deca rastu po zapadnom sistemu… Majko, nisi kul, idi šetaj, daj ne smaraj, šta ti znaš…i mnogo gore reči koje sam čula da deca upućuju roditeljima”, samo su neki od komentara ispod isečka emisije na Instagramu.

Bilo je, naravno, i suprotnog tabora koji je kao okosnicu odnosa naglasio podršku sa minimalnim uplitanjem u značajne životne odluke.

“Mislim da ne bi trebalo da mi kao majke mnogo zapitkujemo decu, da treba polako i strplijivo da razgovaramo na tu temu. Šta će i kad će da prave decu, kad će ovo ili ono, to je na njima… Smatram da smo tu da im damo smernice i podršku”, pisalo je u komentaru suprotstavljenog mišljenja.

A mi pitamo vas – da li ste za dublju interakciju sa roditeljima kada je preduzimanje važnih životnih koraka u pitanju, ili ste, pak, za veću autonomiju u donošenju odluka?

Izvor: Blic žena