Šetajući prirodom, a i urbanim sredinama, primetićete gomilu otpada kome će biti potrebne hiljade godina da bi se razgradio. To je sasvim dovoljan pokazatelj da živimo u zemlji gde je kolektivna ekološka svest na veoma niskom nivou. Mnoge zemlje, članice Evropske unije zahvaljujući rigoroznim zakonima su uspele drastično da poboljšaju ekološke prilike u vrlo kratkom vremenskom roku. Osim što nam ostaje da se nadamo da će se slične promene dogoditi i kod nas, bilo bi dobro da i sami budemo izvor tih promena i pozitivan primer svojoj deci. Dete najpre treba vaspitati da životnu sredinu štiti od svojih ali i od loših postupaka okoline.
Kako to uraditi na najbolji mogući način?
Ličnim primerom pokažite kako se štiti priroda
Deci smo mi model ponašanja. Upijaju kao sunđer sve što im kažemo, prokomentarišemo ili čak kažemo nekom drugom u njihovom prisustvu. Ukoliko samo pominjemo ekološku svest, a naši postupci govore drugačije ne možemo očekivati pozitivan ishod. Čak i ako vam se desi da nehotice uradite nešto nepromišljeno, priznajte svoju grešku a zatim je ispravite. Ovakve situacije će koristiti vašim mališanima, jer ćete ih naučiti da i sami priznaju kada pogreše kao i da pokažu spremnost da isprave svoju grešku. Ako vas vaše dete ispravi u nekom lošem postupku, najpre mu se zahvalite na tome a potom ispravite grešku. Ovo vam istovremeno može biti i pokazatelj da je dete savladalo sve ono o čemu ste ga usmeno učili ili što je naučilo u školi.
Ukoliko šetate prirodom i naiđete na neki bionerazgradivi otpad, umesto da samo komentarišete zbog neodgovornog ponašanja pojedinaca, pokupite otpad jer na taj način pokazujete detetu vlastitim primerom kako se štiti životna sredina.
Organizujte zajedničku akciju čišćenja
Ono što pokažete praktičnim primerom dete će najbolje usvojiti. Naravno, ne možete sami očistiti celu ulicu ili ceo grad, ali ukoliko budete inicijator neke akcije možete uraditi mnogo toga. Animirajte komšiluk i pokrenite ih na zajedničku akciju čišćenja obližnjeg parka ili okoline zgrade. Ne samo da ćete veoma brzo uspeti da očistite nered, već ćete uspeti da stvorite prisnije komšijske odnose.
Bez obzira na to što je u pitanju javna površina, ubrzo ćete primetiti da su ljudi koji dolaze sa strane obazriviji i da će mnogo više računa voditi da ne naruše zatečeni red. Nasuprot tome kada naiđu na zapušteno i prljavo dvorište koje je zasuto otpadom u većini slučajeva i sebi će dozvoliti nemarnost.
Obavezno u ovakve akcije uključite decu. Dovoljno je da animirate jedno dete a ostali će se ubrzo priključiti. Kada završite sa čišćenjem budite sigurni da će glavna ekološka inspekcija biti upravo ta deca koja su čistila. Ne samo da nakon toga neće bacati papiriće, omote od žvaka i sl. već će bez ustručavanja opominjati nekog ukoliko primete da se nedolično ponaša. I što je veoma bitno ne zaboravite da nagradite decu za uloženi trud i da im napomenete kako vam je njihova pomoć mnogo značila.
Ekološka svest se osim primerom razvija i boravkom u prirodi
Ekološka svest podrazumeva nekoliko važnih komponenti. A to su da razmišljate i da se ponašate u skladu sa prirodom. Uvek kada ste u prilici preduzmite neku akciju u cilju očuvanja životne sredine. I što je veoma bitno ne zatvarajte oči pri situacijama koje ugrožavaju eko-sistem. Suština je da dete od vas nauči da ne treba zagađivati životnu sredinu, ali i da ne treba blagonaklono gledati na one koji upravo to rade. Naravno, ne znači to nužno da treba da „vuče za rukav“ i opominje nepoznate ljude, ali biće sasvim dovoljno da na tu temu priča sa svojim vršnjacima i da njima skreće pažnju na značaj očuvanja prirode.
Najbolji način za razvijanje ekološke svesti kod dece je boravak u prirodi. Kada dete postane svesno svog okruženja postaje svesno važnosti očuvanja prirode. Ljubav prema prirodi se uči boravkom u njoj.
Zajedno sa detetom pogledajte neki pejzaž, skrenite im pažnju na neko čudno drvo, lep proplanak, zanimljiv kamenčić i sl. Pokažite im neobičnu pticu, bubicu ili neku drugu životinju uz napomenu da je priroda njihov dom. Ispričajte im neku zanimljivu priču, nešto što će ih zaintrigirati i što će im ostati u pamćenju. Organizujte šetnju kroz šumu, boravak u parku, zajedničku vožnju bicikla i sl. Na taj način deca će boravak u prirodi uvek povezivati sa lepim iskustvima a samim tim će mnogo lakše usvojiti i poštovati navike za očuvanje životne sredine.
Autor: Slavica Bijelić
Napišite odgovor