Школе које остварују изузетне резултате у реализацији инклузије постале су ресурсни центри

Први потпредседник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја  Бранко Ружић донео је одлуку о оснивању девет ресурсних центара у  Србији, као потпуно нових организационих јединица у образовном систему. Статус ресурсног центра стекле су школе  које остваруjу изузетне резултате у реализацији инклузивног образовања и васпитања деце из осетљивих група – деце са сметњама у развоју и инвалидитетом, деце миграната или из маргинализованих породица.

Иако је било планирано да у почетку имамо три ресурсна центра, успели смо да формирамо девет. Ресурсни центри окупиће стручњаке различитих профила, који имају искуство у раду са децом и ученицима са сметњама у развоју. Они ће пружати додатну подршку деци, ученицима и њиховим родитељима, а и обучавати запослене у школама за индивидуализовани приступ образовању – рекао је Ружић.

Ресурсни центри, према његовим речима, имаће посебну улогу када је реч о примени асистивних технологија којима се унапређује и олакшава учење и напредовање ученика са сметњама у развоју и њихово учешће у школским и вршњачким активностима.

Министарство ће у наредном периоду имати интензивну сарадњу са ресурс центрима како би деци, ученицима, родитељима и наставницима била доступна подршка.

Статус ресурсног центра стекле се следеће школе:

Основа школа за образовање ученика са сметњама у развоју „Миодраг Б. Матић“,  Ужице;

Основна школа „Бранко Пешић“, Земун;

Основна школа „6.октобар“, Кикинда;

Школа за основно и средње образовање “Мара Мандић“ ,Панчево;

Школа за основно и средње образовање „Милан Петровић“ са домом ученика,     Нови Сад;

Школа за основно и средње образовање  са домом „Вук Караџић“ , Сомбор;

Школа за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“, Земун;

Школа за основно и средње образовање „Вукашин Марковић“, Крагујевац;

Школа са домом за ученике оштећеног слуха и говора „11. мај“, Јагодина.