Direktor Prve ekonomske o pokretanju disciplinskih postupaka protiv nastavnika u obustavi: ”Direktori to moraju da urade, ali sad nije vreme. Nije problem, odgovaraće zaposleni…”

Zbog dugotrajnih obustava nastave u velikom broju škola kao ozbiljan problem nameće se pitanje regulisanja đačkih izostanaka sa nastave, upisanih i neupisanih u dnevnik, piše Politika. U školama u kojima je nastava delimično ili potpuno poremećena protestima van zakonskih okvira zavladala je haotična situacija u kojoj su profesori dolazili na posao ali neki nisu držali nastavu, deo učenika je blokirao škole, deo uopšte nije dolazio u školu, neki đaci su dolazili na jedan ili dva časa nedeljno kod pojedinih nastavnika dok je većina kolektiva bila u obustavi… Neki profesori uopšte nisu upisivali prisutne i odsutne učenike, neki su držali časove tek za nekolicinu đaka i po pravilu beležili u dnevnik imena svih učenika koji su izostali, dok je drugima bilo lakše da u napomenu notiraju dvoje-troje učenika koji su na nastavi bili nego da poimence navode i više od 20 odsutnih…

– Otkako postoji naš obrazovni sistem nismo se našli u ovakvoj situaciji. Naravno da se izostanci učenika moraju beležiti i da je njihova obaveza da redovno pohađaju nastavu a da su za to odgovorni roditelji. Profesori su dužni da zabeleže učenike koji su izostali sa nastave, a kada je reč o vannastavnim aktivnostima, sekcijama, dopunskim i dodatnim časovima da zapišu koji su đaci prisutni. – objašnjava u razgovoru za „Politiku” Milibor Saković, član uprave Društva direktora škola Srbije i direktor Prve ekonomske škole u Beogradu.

Ali ako svi učenici ne dođu na čas, svima se upisuju izostanci i to je razlog zbog čega čas nije održan iako nastavnik ne bojkotuje nastavu. Obaveza je roditelja da ukoliko dete izostane iz škole, na primer ako se razbolelo, o tome obavesti odeljenskog starešinu u roku od 24 do 48 sati. Kad se đak posle odsustva vrati na nastavu, roditelj donosi lekarsko ili drugo opravdanje u roku od osam dana od povratka učenika s bolovanja.

– Tako je kada su okolnosti redovne. Mi sad imamo specifičnu situaciju. Naravno, postavilo se pitanje izostanaka. Na nivou naše škole doneta je odluka da do daljeg ti izostanci ostanu neregulisani, odnosno prolongirali smo rok od osam dana od povratka dece na nastavu za dostavljanje relevantnog opravdanja. Čekamo da vidimo da li će resorno ministarstvo na nivou cele Srbije da donese odluku o tome kako ćemo da regulišemo izostanke – kaže Saković.

Nastavnicima su umanjene zarade zato što nisu držali nastavu iako su dolazili na posao. Da li će po sličnom principu i đacima biti smanjene ocene iz vladanja jer su ignorisali časove iako su dolazili u školu? Pritom, deo prosvetnog esnafa, uključujući i Udruženje sekretara škola kao i pravnike, tvrdi da su zarade zaposlenima nezakonito zakinute, te da je trebalo da budu pokrenuti disciplinski postupci protiv nastavnika u obustavi, a da je vaspitno-disciplinske postupke odavno trebalo pokrenuti protiv učenika u blokadi. Rezultat ovih postupaka bi, u krajnoj liniji, za nastavni kadar značio raskid ugovora o radu, a za đake isključenje i škole. A nedavno je dopisom direktorima Ministarstvo prosvete naglasilo da je „neophodno da u najkraćem mogućem roku” ispitaju i utvrde odgovornost zaposlenih koji ne drže nastavu, kao i razloge za izostanke učenika, i da preduzmu mere propisane zakonom – što znači pokrenu disciplinske postupke.

– Ne može se graditi kuća u kojoj požar još gori. Rok da direktor pokrene ovakav disciplinski postupak protiv radnika je dve godine. To što su napisali smatram kao neki podsetnik direktorima da moraju da urade i taj deo svog posla, ali nije vreme da se to sada radi po hitnom postupku koji može da bude problematičan. Ne bih nijednom kolegi preporučio da s ovim žuri. Sačekaćemo. Nije problem, odgovaraće zaposleni, već su jednim delom sankcionisani za nezakonitu obustavu, ali kao direktor imam zakonski rok i mogu da odgovaram ako dve godine od činjenja tog prekršaja radnika ne pokrenem postupak – obrazlaže Saković.

Što se tiče učenika, on potvrđuje da je za enormni broj izostanaka još nepoznanica kako će i da li će biti opravdani, a napominje da kada se sankcionišu neopravdani izostanci mora da se vodi računa o postupnosti.

– Za osam neopravdanih odeljenjski starešina učeniku smanjuje ocenu iz vladanja na četiri, dalje smanjenje ocene iz vladanja na trojku, dvojku, jedinicu pa da ne daj bože da dođe i do isključenja iz škole zahteva postupnost. U ovoj specifičnoj situaciji pitanje je kako da se ta postupnost ispoštuje kad učenik, u praksi, može da napravi 50 izostanaka, da dve nedelje ne ide u školu, i da to ne opravda u datom roku, a pravilnik o disciplinskoj odgovornosti učenika ne predviđa tu mogućnost. To je drastičan problem i nadam se da će ministarstvo to regulisati na nivou cele Srbije nekom uredbom, tako da se nađe rešenje koje će biti u zakonskim okvirima, ali to ćemo videti u narednom periodu. Za sada je prvi prioritet da se nastava normalizuje u svim školama – zaključuje Saković.

Izvor: Politika