Директор Математичке гимназије: Један СИСТЕМ УЧЕЊА нас разликује у односу на све остале школе

Kод нас је другачији однос ученика и професора, он је скоро идеалан, са много посвећености са обе стране, каже за “Блиц” Срђан Огњановић.
Освојили смо у Москви прво место из хемије, иако се код нас хемија учи мање него у класичним гимназијама

Директора Математичке гимназије угостили смо након што су његови ђаци добили три стипендије за Оксфорд, три од укупно пет предвиђених за цео свет изван Европске уније. Разговарали смо о школству у Србији, начину рада, успесима, али и проблемима са којима се суочава ова школа.
Сваке године ваши ђаци уписују најпрестижније универзитете широм света и добијају стипендије… Kако то постижете?
– Ове године је дасад девет ученика Математичке добило стипендије за студије на Оксфорду, Kембриџу, на америчким универзитетима… Kод нас долазе најбољи ђаци да се школују, слични по квалитетима, размишљањима јер знају да имају најбоље наставнике, који су притом и сами били ученици ове гимназије. Рекао бих да је код нас другачији однос ђака и професора, он је скоро идеалан, са много посвећености с обе стране.
Али по чему се начин на који ви учите ђаке разликује у односу на начин који се примењује у осталим школама у Србији?
– Ми наше ђаке учимо да размишљају, да развијају логику. Покушавамо да за један проблем нађемо пет различитих решења, а не једно решење за пет проблема. Наши ђаци су, рецимо, због развијене логике прошле године освојили прво место на такмичењу из хемије у Москви, иако се код нас хемија учи мање него у класичним гимназијама.
С којим проблемима се суочава Математичка гимназија?
– Имамо два главна проблема. Први је дом за ученике. Ми имамо 100 ђака који су дошли из унутрашњости, а немамо дом у који бисмо их сместили. Обећавали су нам и кампус, чак је и план усвојен, међутим даље од тога се није отишло. Наши ђаци су раштркани по домовима, уместо да буду смештени у једном, који би био њихов центар и који би служио за науку. Такав дом би помогао атмосфери међу ученицима, у њему би се одржавала предавања, а ђаци би били смештени на једном месту. Други проблем јесте тај што нам статус није најбоље решен. За нас важе закони као и за све остале школе, међутим ми смо мало специфични. Нама би много значило када би био уведен посебан правилник за Математичку гимназију. Не тражимо посебан закон, већ само да се постојећи прилагоди за нас.
– Највећи проблем школства јесте то што је све мање деце. Многе школе се гасе, јер је мало ђака, а школа на појединим местима има на сваких 500 метара. Такође, проблем је и финансирање. Нема новца, гимназије су у јако лошем стању, негде прокишњава, немају лабораторије и неопходну опрему.
На Kуп Математичке долази 140 ученика из 15 земаља
Kрајем јуна Математичка гимназија организује Kуп. Долазе ученици из много држава…
– Од 27. до 29. јуна окупићемо око 140 ученика из 15 земаља и они ће се такмичити из математике, физике и информатике. Циљ овог такмичења није да се свим силама боримо за победу, већ да се деца друже, стичу контакте, упознају нове пријатеље… Циљ нам је и да ђацима из тих 15 земаља покажемо Београд у најлепшем светлу, да обиђу знаменитости града, музеје…
Бојана Богосав
Извор: Блиц