Direktori neće tehnološke viškove

Problemi u preuzimanju zaposlenih u obrazovanju bez pune norme

Očekivanja da će broj tehnoloških viškova početkom školske godine biti prepolovljen ne samo da nisu ispunjena, već se u pojedinim školskim upravama taj broj praktično ne smanjuje.

I pored jasno definisanih pravila, uhodane procedure i ranije uspešne saradnje Ministarstva prosvete, školskih uprava i sindikata, sada se po školama dešava da mnogi direktori bez ikakvog obrazloženja odbijaju da preuzmu zaposlene za čijim radom je delimično ili u potpunosti prestala potreba.

Ovakvim dešavanjem iznenađeni su u Uniji sindikata prosvetnih radnika Srbije, koja se tim povodom obratila ministru prosvete Mladenu Šarčeviću sa zahtevom da svi koji budu prekršili Stručno uputstvo za postupanje prilikom angažovanja zaposlenih u ustanovama obrazovanja u školskoj 2019/2020. godini, budu kažnjeni.

Jasna Janković, predsednica Unije, kaže za Danas da je uvek bilo pojedinaca koji to uputstvo nisu poštovali, pa su se zaposleni obraćali podrgrupama za praćenje angažovanja zaposlenih u školama, ali se sada prvi put dešava da veliki broj direktora postupa kao po diktatu i odbija da preuzme viškove. Takvo ponašanje najpre je uočeno školskim upravama u Kraljevu i Kruševcu, ali Janković ne isključuje da se identične stvari događaju i u drugim delovima Srbije.

– Odredbama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, jasno je definisan proces preuzimanja zaposlenih, redosled, prioriteti, nadležnost i rokovi. Stručnim uputstvom za postupanje prilikom angažovanja zaposlenih u ustanovama obrazovanja u školskoj 2019/2020. godini, otišlo se korak dalje. Preciznije su definisani koraci prilikom preuzimanja i utvrđeni su rokovi. I pored jasno definisanih pravila, na početku ove školske godine, veliki broj direktora škola odbija preuzimanje zaposlenih za čijim je radom delimično ili u potpunosti prestala potreba, dajući odgovore koji nisu zakonski utemeljeni i koji izražavaju samovolju i bahatost – objašnjava Janković i dodaje da je o ovim dešavanjima Unija obavestila predstavnike Ministarstva prosvete 2. septembra.

U Uniji strahuju da je ovako ponašanje nekih direktora škola uvod u najavljeno ukidanje zabrane zapošljavanja u javnom sektoru od 1. januara 2020. godine. Stav tog sindikata je da je u sistemu obrazovanja neophodno zadržati zaposlene koji rade na određeno vreme dugi niz godina.

Bez velikih promena

Na listi tehnoloških viškova, koja je objavljena 23. avgusta, bio je 4.721 zaposleni, a oglašeno je 32.083 slobodnih radnih mesta. Prema poslednjem preseku od 2. oktobra, 4.281 zaposleni i dalje je na listi viškova, a broj slobodnih mesta smanjio se za 333. Na takozvanoj listi „B“, na kojoj su zaposleni koji su radni odnos zasnovali sa nepunom normom, takođe nema velikih promena.

Izvor: Danas