Управни одбор Друштва директора Србије, како сазнају „Новости“, упутиће предлог Министарству просвете да дозволи ангажовање професора у пензији, или студенада наставничких факултета да предају предмете за које нема довољно наставног кадра. За студенте, услов би, према овом предлогу, био да бар један семестар проведу у учионици.
Директори школа наводе да, као партнери Министарства просвете и оба образовна завода, на овај начин заједно могу да допринесу унапређењу образовно-васпитног система и учине га квалитетнијим, економичнијим и ефикаснијим.
На скупу, које је Друштво директора организовало на Тари, посебно је истакнут проблем стручне заступљености наставе из појединих предмета, односно мањка кадра. То се посебно односи на математику, физику, хемију, информатику, немачки језик…
– Предлажемо доношење законског решења које омогућава ангажовање пензионисаних професора, или да се установи систем стручне праксе за студенте наставничких факултета у којој би они били у обавези да бар један семестар на мастер студијама проведу у школи, и у непосредној настави под надзором ментора из те школе и професора са матичног факултета – стоји у предлогу.
Како наводе, то би могло бити решење проблема, али и добар начин увођења у посао будућих наставника који би могли на тај начин да стекну услове за полагање стручног испита, односно испита за лиценцу. Ако би ово било праћено и мерама државе које би мотивисале упис на наставничке факултете, проблем би могао бити дугорочно решен.
Извор: Новости
Umesto toga bolje bi bilo da se povećaju plate u prosveti, ali značajno, a informatičarima, matematičarima… zbog deficita ljudi dati bonus da se možda neki i prevare da dođu u prosvetu. Svako drugo rešenje je besmisleno.
E,direktori,toliko dobacujete,ništa konstruktivno,smisleno i na duge staze.Nije ni čudo što je takvo stanje u prosveti.
Zašto mislite da će ti u penziji želeti da opet treniraju nerve?
Strašno, vraćaju penzionere. Pa oni su još samo i ostali u ovoj zemlji. Oni su budućnost Srbije.
U svakoj normalnoj zemlji obrazovanje je od strateškog značaja a u našoj je nažalost zadnja rupa na svirali.
Све комбинације долазе у обзир само не повећање плата. Наставник у школи има плату као неко са средњом школом у јавном предузећу. Немају чак ни чувену просечну плату. Ту просечну можда има директор школе са доста стажа.
Ako ne povećaju plate,ništa od njihove ideje.Plate matematičara u IT sektoru diktiraju izbor.Nema iluzija.Mi koji smo proveli radni vek u učionici nemožemo živiti od penzije.Uranilovka iz davnog perioda da svi u nastavi imaju iste plate sad pokazuje rezultate.Nije uloženo isto u završavanje fakulteta,niti je isto predavati bilo koji predmet.Ići sada u nastavu je velika avantura i rizik.Pogledajte kroz kakve situacije prolaze kolege u nastavi.
Kolege jedva docekale penziju da zavrse sa skolom, a direktori bi da ih vrate.Penzioneri odrze koji cas privatno i budu svoji na svome!
Matematički fakulteti i Fizički fakilteti ne „proizvode“ matematičare i fizičare. Prolaznosti gotovo da i nemaju i retko ko i upisuje te fakultete. Profesori primaju platu i pišu naučne radove a od najpametnije dece Srbije nisu u stanju da naprave matematičare i fizičare. Nikoga, osim roditelja i novinara, nije briga što je to tako. Nadležnima je jedino bitno da su Univerziteti visoko kotirani na Šangajskoj listi ali je jedino pitanje, ko će pisati radove za Šangajsku listu za nekoliko godina, kada prirodnih i tehničkih nauka neće ni biti u Srbiji, jer nema ko da uči decu i da neguje te nauke. Biće bar jeftine radne snage za inostrane kompanije…
Da li je moguce da na biroima nemate odgovarajuceg kadra, nego vrsite diskriminaciju time sto zahtevate da studenti bez iskustva i nastavnici u zasluzenoj penziji uzimaju posao nekoj majci, roditelju , nekome ko podize i izdrzava porodicu. Zivela sam u sredini gde je bila muka zaposliti se kao vaspitac, ucitelj, nastavnik nemackog, a Vama fali. Gde to fali ? Da li se neko nekada obratio birou , pogledao oglase, potrudio da dodje do kvalitetnog kadra koji ceka i zbog muke radi nesto drugo ili ne radi nista. Ne mogu da verujem sa kakvim zahtevima izlazite pred ministarstvo.