Đukić Dejanović: „Više para nego što je ponuđeno – nema. Direktori su u obavezi da naprave plan nastave u slučaju štrajka, od nastavnika koji su tu“

Foto: MC

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kazala je za Euronews da je za sutra planiran novi sastanak predstavnika Vlade i sindikata prosvete, ali da na tom sastanku neće biti ponuđeno više novca za plate od najavljenih 12 odsto povećanja.

Između ostalog i zbog toga što je Vlada potpisala protokol i obavezala se da će početnu platu nastavnika izjednačiti s prosečnom platom u Srbiji do 1. januara naredne godine, a sada ipak odbija da potpisano ispuni, četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika najavila su novu obustavu rada i protest u Beogradu za 2. oktobar. Pored ispunjenja dogovorenog kada je reč o plati, traže i izmenu Uredbe o koeficijentima, izmenu Krivičnog zakonika po hitnom postupku, kao i isplatu Novogodišnjih nagrada zaposlenima u prosveti.

Upitana da li će Vlada Srbije sutra na sto staviti više od onog što je do sada ponudila, ministarka je rekla nema para za veće povećanje od planiranih 12 odsto.

„Više para neće biti. Da li će se tražiti neka rešenja, da se možda nešto deli u dva tri dela, to zavisi od finansijskih stručnjaka. Sa povećanjem od 12 odsto došli smo da plata početnika bude 94 odsto prosečne plate u Srbiji. Bilo je period kada je bilo i ispod 80 odsto. Što se para tiče, para više (od ponuđenog) neće biti“, rekla je Đukić Dejanović.

Ministarka je najavila i nastavak dijaloga tokom 2025. godine i dodala da treba težiti cilju da se početna plata nastavnika izjednači sa prosečnom platom u Srbiji čim finansijska situacija to dozvoli.

Govoreći o izmeni Krivičnog zakonika, što je takođe jedan od zahteva sindikata, ministarka je rekla da od 1. oktobra kreće javna rasprava o njegovoj izmeni, a da se očekuje da do kraja godine bude usvojen.

Đukić Dejanović je podsetila i na to da zakonska regulativa u prosveti ne dozvoljava potpunu obustavu rada, te da je moguće nezadovoljstvo iskazati uz poštovanje minimuma procesa rada, što su u školi časovi skraćeni na 30 minuta.

„Pravo svakog je da izrazi nezadovoljstvo, ali ne na račun dece koja dolaze tog dana u školu. Direktor je u obavezi da napravi program rada za njih od nastavnika koji su tu.“, rekla je ona.

Nakon protesta održanog 16. septembra ministarka je podsetila direktore škola na obavezu da vode evidenciju o broju nastavnika koji su obustavili rad, kao i da obezbede minimum procesa rada. To su mnogi protumačili kao poziv da se prave spiskovi i zastraše oni koji se bune. Ministarka pak kaže da nije tako, te da bi volela da vidi tog nastavnika kog je ona zastrašila.

„Volela da vidim prosvetnog radnika koga sam zastrašila time što sam podsetila direktore da moraju organizovati časove za decu koja dođu u školu od onih nastavnika koji su tu. Oni moraju znati koje predmete nismo pokrili, koji nastavnici nisu došli. Nikakve spiskove nismo tražili ni Vlada Srbije, ni ja. Podsetili smo direktore na zakonsku obavezu da moraju organizovati minimalni proces rada“, rekla je ona.

Ministarka je za Euronews govorila i o aktuelnim programima i preopterećenosti đaka, kao i o tome zbog čega su rezultati na međunarodnim testovima mahom loši. Ona je kazala i da „mnoga znanja ne znače mudrost“.

„Programi do 2018. godine su bili preopterećeni sadržajima koji se brzo zaborave. Tada je počela reforma programa za prvog i petog razreda i sve je završeno 2021. godine. Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja insistirao je da se ne menjaju programi, nego metod učenja i da se stiču funkcionalna znanja.“, rekla je Đukić Dejanović.

Dodala je da se u Srbiji za obrazovanje izdvaja slično novca kao u ostalim zemljama regiona, da nema dileme u Vladi Srbije kome je ovog puta trebalo dati najviše novca, da su svi bili jedinstveni da to bude prosveta.