Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je za RTS da će predložene izmene Zakona o visokom obrazovanju unaprediti mogućnost da obrazovanje na najvišem nivou bude dostupno većem broju naših ljudi. Ona je istakla da povlačenja ovog zakona neće biti, ali da će biti spremni na razmatranje amandmana u Skupštini Srbije i dopunu predloženog teksta zakona.
„Ovo je u širem smislu jedna demografska mera, koja će ponuditi našim najvrednijim mladim ljudima da svoje master, doktorske ili osnovne studije obave ovde, onima koji su planirali da se školuju na inostranim univerzitetima.“, rekla je ministarka prosvete.
Kako kaže, takvih studenata nije mali broj. Prema studiji koja je rađena pre tri godine, više od 40 odsto onih koji odu u inostranstvo, svoja profesionalna postignuća traže u zemljama gde su i završili studije. Drugim rečima, ne vraćaju više se u Srbiju.
Odbacila je kritike srpskih univerziteta vezane za taj zakon, navodeći da se strani univerziteti neće finansirati iz državnog budžeta.
„Apsolutno je netačno. Ne mogu da poverujem da akademski građani na taj način tumače nešto što je vrlo jasno. Najbolji kandidati i na ovim studijama, eventualno mogu biti stimulisani, dakle naši mladi ljudi koji studiraju, kao što su delom finansijski stimulisani i na našem fakultetu, jer su školarine prilično skupe. Ali nijedan dinar iz budžeta države neće otići univerzitetima“, rekla je ministarka.
Pored najboljih, stimulisani će možda biti i oni koji biraju deficitarna zanimanja, kazala je ministarka prosvete.
Koji univerziteti dolaze
Đukić Dejanović kaže da će vrata biti otvorena renomiranim stranim visokoobrazovnim ustanovama. Navela je da postoje međunarodne liste koje mogu biti reper koji su fakulteti potrebni Srbiji, dodajući da „nema razloga da se bilo ko plaši što će doći jedna zdrava konkurencija“.
„U visokom obrazovanju prilično je jasno koji je to univerzitet renomiran, koji to profesori imaju izvanredne reference, gde naša deca inače i odlaze da završavaju master, doktorske ili osnovne akademijske studije“, rekla je Slavica Đukić Dejanović.
Odgovarajući na kritike da će dovođenje stranih univerziteta po povlašćenim uslovima ugroziti rad srpskih univerziteta, Đukić Dejanović je ocenila da su ta pitanja „nametnuta više tendenciozno i iz neznanja“.
Dodala je da će na tim univerzitetima predavati isključivo njihovi profesori, kao i da će od prijemnog ispita do diplome sve biti u skladu sa akreditivnim programom države iz koje dolaze.
Napišite odgovor