Doneta odluka o načinu štrajka prosvetnih radnika – škole podeljene u ČETIRI grupe, najpre štrajkuju Beograd i Požarevac

Foto: Canva

Reprezentativni sindikati u prosveti za 1. novembar najavili su potpunu obustavu rada škola, a od 4. novembra počinje štrajk u vidu skraćenja časova na 30 minuta. I pre nego što je ova odluka zvanično doneta, početkom nedelje, iz sindikata su najavili da će se štrajk odvijati „podeljeno“ prema školskim upravama.

Štrajkači podeljeni u četiri grupe

Danilo Gligorić, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, precizirao je za Danas da će štrajk u zakonskim okvirima podrazumevati skraćenje časova na 30 minuta.

Planirano je da se prve nedelje štrajka, od 4. do 8. novembra štrajkuje u Beogradu i Školskoj upravi Požarevac. Budući da u prestonici ima veliki broj škola, odustalo se od prvobitne ideje da se u istom trenutku štrajk sprovodu u četiri školske uprave.

Naredne nedelje, u zakonskom štrajku će biti Novi Sad, odnosno Vojvodina i škole s područja školske uprave Valjevo.

Treće nedelje novembra časovi će biti skraćeni u školama s područja Niša, Vranja, Leskovca, Zaječara, kao i u Školskoj upravi Kruševac, a četvrte nedelje u centralnoj i zapadnoj Srbiji, to jest u školama u Kraljevu, Čačku, Gornjem Milanovcu, Kragujevcu, Užicu i Prijepolju.

Konferencije za novinare biće organizovane četvrtkom u jednom od većih gradova. Ako u međuvremenu dođe do usvajanja budžeta koji nije povoljan za zaposlene u prosvetu biće organizovani dodatni protesti, a štrajk će biti „zaoštren“.

Gligorić je ocenio da su zahtevi prosvetnih radnika razumi i da Vlada može finansijski da ih izdrži, „jer je novac koji se deli na raznim strana mnogo veći od sredstava koje traže prosvetni radnici“.

Komentarišući podršku nekih direktora škola Gligorić je istakao da su i oni sami nezadovoljni jer rade izuzetno važan i odgovoran posao, a takođe su malo plaćeni.

Ocenio je da su direktori veoma osetljivi na položaj svojih prvih saradnika u školama – psihologa i pedagoga, koji, pored razrednih starešina, nose rad škola, a zaostaju i po platama i po statusu u školama i društvu.

Detaljnije: Danas