Друштво психолога саопштило је да изражава снажну и недвосмислену подршку колегама у просвети, психолозима и другим просветним радницима, у њиховој борби за унапређење квалитета образовања, поштовање демократских принципа и владавину права, и оштро осуђује притиске и репресивне мере којима су психолози и други просветни радници изложени.
”Образовање представља темељ сваке развијене друштвене заједнице, а просветни радници су они који свакодневно, својом стручношћу и посвећеношћу, граде тај темељ.” – наводи се у саопштењу Друштва психолога.
Они наглашавају да су услови рада психолога у школама последњих месеци веома отежани, а захтеви који су пред њима додатно усложњени, јер школе и запослени у школама једини у потпуности учествују у борби за демократско друштво, правду и поштовање Закона. У већем броју школа настава се не одвија од децембра. Психолози запослени у школама и други просветни радници су зато изложени изузетно великим притисцима последњих месеци.
”Улога психолога у школама од суштинског је значаја за добробит ученика, наставника и школе у целини. Њихов рад доприноси развоју здравог образовног окружења, подстицању критичког мишљења, емоционалне писмености и изградњи међуљудског поштовања. Психолог у школи обавља послове различите сложености и обима, и обично је једини који стоји између различитих учесника у школском животу: ученика, наставника, родитеља, директора, Министарства просвете и законских прописа у образовању, у којима и даље није јасно дефинисан статус психолога.” – напомињу у свом саопштењу чланови Друштва психолога Србије.
Додају да ионако компликовану ситуацију додатно отежава и поступање којим се усваја Колективни уговор који није у складу са Уставом, Законом о раду, Законом о основама система образовања и васпитања и Законом о забрани дискриминације, те којим се јасно врши дискриминација међу запосленима у школама, као и измене и допуне закона из области образовања, које се усвајају у овом тренутку, и без претходно одржаних јавних расправа.
”Сведоци смо изазова са којима се суочавају запослени у просвети и урушавања образовног система које траје годинама, од нарушавања професионалне аутономије, неадекватних услова рада, до системских проблема који поткопавају основне вредности образовања. Верујемо да квалитетно образовање мора бити доступно свима, засновано на научно утемељеним принципима, демократским вредностима и поштовању достојанства сваког појединца.” – истичу психолози.
Зато, кажу, Друштво психолога снажно подржава све напоре који имају за циљ унапређење образовања, и услова рада психолога у школама, њихов професионални интегритет и самосталност у раду, као и примену стручних стандарда у складу са етичким кодексом наше професије. Верују да је квалитетно образовање темељ демократског друштва и да је кључно омогућити стручњацима да делују без притисака, у интересу деце и младих.
”Позивамо надлежне институције да са пуном одговорношћу саслушају захтеве струке, укључе стручну јавност у доношење одлука и омогуће услове у којима ће психолози и просветни радници моћи да обављају свој посао у складу са највишим професионалним стандардима.” – закључује се у саопштењу.
Напишите одговор