Данас је две године од масовног убиства које се догодило у ООШ „Владислав Рибникар“, када је тринаестогодишњи дечак К.К. убио девет својих другара и чувара школе. Овај незапамћен злочин који никако не смемо заборавити, догодио се у 8.40 и у тачно то време почело је одавање поште убијенима. Чланови породица убијених у Основној школи „Владислав Рибникар“ и велики број грађана полажу цвеће, пале свећа и уписују се у књигу сећања. Организован је и целодневни програм, посвећен сећању на жртве овог масовног убиства.
Организатори скупа посвећеног сећању на жртве трагедије наводе да ће Улица краља Милутина, у делу од Крунске до Његошеве улице од осам до 20 часова бити простор тишине.

На локацији Мали Ташмајдан (у близини јапанских трешања) од 11 до 17 сати је планирана просторно-звучна инсталација и партиципативна радионица „Врло јато у Врту врлина”, које за циљ имају да пажњу заједнице усмеравају на чување сећања на убијене – Бојану Асовић, Ану Божовић, Катарину Мартиновић, Мару Анђелковић, Ему Кобиљски, Софију Негић, Андрију Чикића, Адриану Дукић, Ангелину Аћимовић и Драгана Влаховића – и на врлине по којима их памтимо.
Птице из „Врлог јата“, биће сачуване као артефакти архива будућег Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у ОШ „Владислав Рибникар“ 3. маја 2023. године.
На локацији Велики Ташмајдан (у кругу око споменика Десанки Максимовић) у преиоду од 13 до 19 часова биће одржани форум и трибина: „Отварање црне кутије 3. маја”.

Тема овогодишњег форума 3. маја је прећуткивање, а своје анонимне одговоре, грађани ће исписивати на папирима, и „гурати их под тепих” који ће бити постављен на сцени у кругу око споменика Десанки Максимовић. У 17 сати, тепих под који ће грађани стављали своја прећуткивања ће се подићи, а неке од добијених анонимних одговора ће ишчитавати глумци, као симболички чин освешћивања да смо сви подједнако одговорни за нашу заједницу.
О разлозима који су довели до масовног убиства 3. маја, као и о неопходности да се отворено говори о пропустима и одговорностима како се ништа слично не би никада поновило, говориће: проф. др Вања Бајовић, ванредна професторка Правног факултета у Београду, Јована Глигоријевић, новинарка и представница Новинарки против насиља, проф. др Александар Бауцал, редовни професор Филозофског факултета у Београду и члан Мултидисциплинатног тима за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у ООШ „Владислав Рибникар“ 3. маја 2023. године у Београду, Веран Матић, новинар и члан ширег већа Мултидисциплинарног тима.
Радна група за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у ООШ Владислав Рибникар упутила је отворено писмо Скупштини града и градоначелнику Београда јер на другу годишњицу масакра у ОШ „Владислав Рибникар” и дан уочи годишњице злочина у Дубони и Малом Орашју, Град Београд организује манифестацију „Београдски дани породице“ са забавним садржајем под слоганом „Београд има само један план – породични дан за памћење“, упркос томе што су 3. и 4. мај одлуком Владе Србије проглашени Данима сећања на жртве масовних убистава.
Додају да верују да је непотребно нагласити да се оваквим постпуцима „изражава потпуно одсуство обзира, емпатије и жеље да се ода поштовање према животима насилно одузетим пре само две године у основној школи у Београду, испред школе у Дубони и у парку у Малом Орашју“
„Градске власти немају изговор за овај израз крајњег непоштовања не само према породицама убијених, рањених и преживелих, него и према свим грађанимаа Београда и Србије који се овај викенд сећају непамћених трагедија које су до сржи потресле целокупно српско друшво пре само две године. Представници Града су чланови Радне групе Владе Републике Србије за Меморијални центар у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи „Владислав Рибникар“, Тако да знамо да је Град морао знати да су на данашњи и сутрашњи дан, на територији Града планиране бројне активности које имају за циљ развој културе сећања и посебно сећање на Бојану Асовић (11), Ану Божовић (11), Катарину Мартиновић (12), Мару Анђелковић (13), Ему Кобиљски (13), Софију Негић (13), Андрију Чикића (14), Адриану Дукић (14), Ангелину Аћимовић (14), Драгана Влаховића (53), Николу Милића (14), Александра Миловановића (17), Марка Митровића (17), Кристину (18) и Милана Панића (22), Лазара Миловановића (19), Немању Стевановића (21), Далибора Тодоровића (24) и Петра Митровића (25)“ наводи се отовореном писму.
Уместо да, како наглашавају манифестација „Београдски дани породице“ понуди активности едукативног карактера које би децу и родитеље учила вредностима емпатичног и резилијентног друштва, деца и родитељи се позивају на наступ мажореткиња, маскенбал, игре прецизности и гађања и турнир преживљавања у парку.
Додају да је ово „одраз потпуног недостатка обзира према околностима које су довеле до трагичних догађаја којих се овај викенд сећамо“
„Град Београд данас је одлучио да потпуно заборави једну од највећих трагедија која се у граду десила у скоријој историји и да слави. Као и прошле године, и ове године 3. и 4. мај, трагедија којих се сећамо се обележавају и са речју „Памтимо“. Само је Град Београд одлучио да заборави“, закључује се у отовореном писму Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у ООШ „Владислав Рибникар“.
Ово отоворено писмо потписали су чланови Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи „Владислав Рибникар“:
Миљана Мартиновић,
Огњен Божовић,
Александра Иванковић,
Славица Шевкушић,
Сања Ћопић,
Као и чланови Мултидисциплинарног тима за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи „Владислав Рибникар“ Проф. Др Дубравка Стојановић
Јасминка Петровић
Јасмина Николић
Проф. др Александар Бауцал
Братислав Тошковић
Извор: Н1, РТС, Инсајдер
Нека Бог подари мир уснулим душама и да утеху ожалошћенима.Време није ништа излечило.