Dve godine od ubistva u školi ”Vladilsav Ribnikar”, u Beogradu Dani sećanja na žrtve na jednoj strani, na drugoj Dani porodice sa zabavnim sadržajem, muzikom, igrama…

Danas je dve godine od masovnog ubistva koje se dogodilo u OOŠ „Vladislav Ribnikar“, kada je trinaestogodišnji dečak K.K. ubio devet svojih drugara i čuvara škole. Ovaj nezapamćen zločin koji nikako ne smemo zaboraviti, dogodio se u 8.40 i u tačno to vreme počelo je odavanje pošte ubijenima. Članovi porodica ubijenih u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i veliki broj građana polažu cveće, pale sveća i upisuju se u knjigu sećanja. Organizovan je i celodnevni program, posvećen sećanju na žrtve ovog masovnog ubistva.

Organizatori skupa posvećenog sećanju na žrtve tragedije navode da će Ulica kralja Milutina, u delu od Krunske do Njegoševe ulice od osam do 20 časova biti prostor tišine.

Na lokaciji Mali Tašmajdan (u blizini japanskih trešanja) od 11 do 17 sati je planirana prostorno-zvučna instalacija i participativna radionica „Vrlo jato u Vrtu vrlina”, koje za cilj imaju da pažnju zajednice usmeravaju na čuvanje sećanja na ubijene – Bojanu Asović, Anu Božović, Katarinu Martinović, Maru Anđelković, Emu Kobiljski, Sofiju Negić, Andriju Čikića, Adrianu Dukić, Angelinu Aćimović i Dragana Vlahovića – i na vrline po kojima ih pamtimo.

Ptice iz „Vrlog jata“, biće sačuvane kao artefakti arhiva budućeg Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OŠ „Vladislav Ribnikar“ 3. maja 2023. godine.

Na lokaciji Veliki Tašmajdan (u krugu oko spomenika Desanki Maksimović) u preiodu od 13 do 19 časova biće održani forum i tribina: „Otvaranje crne kutije 3. maja”.

Tema ovogodišnjeg foruma 3. maja je prećutkivanje, a svoje anonimne odgovore, građani će ispisivati na papirima, i „gurati ih pod tepih” koji će biti postavljen na sceni u krugu oko spomenika Desanki Maksimović. U 17 sati, tepih pod koji će građani stavljali svoja prećutkivanja će se podići, a neke od dobijenih anonimnih odgovora će iščitavati glumci, kao simbolički čin osvešćivanja da smo svi podjednako odgovorni za našu zajednicu.

O razlozima koji su doveli do masovnog ubistva 3. maja, kao i o neophodnosti da se otvoreno govori o propustima i odgovornostima kako se ništa slično ne bi nikada ponovilo, govoriće: prof. dr Vanja Bajović, vanredna profestorka Pravnog fakulteta u Beogradu, Jovana Gligorijević, novinarka i predstavnica Novinarki protiv nasilja, prof. dr Aleksandar Baucal, redovni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu i član Multidisciplinatnog tima za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OOŠ „Vladislav Ribnikar“ 3. maja 2023. godine u Beogradu, Veran Matić, novinar i član šireg veća Multidisciplinarnog tima.

Radna grupa za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OOŠ Vladislav Ribnikar uputila je otvoreno pismo Skupštini grada i gradonačelniku Beograda jer na drugu godišnjicu masakra u OŠ „Vladislav Ribnikar” i dan uoči godišnjice zločina u Duboni i Malom Orašju, Grad Beograd organizuje manifestaciju „Beogradski dani porodice“ sa zabavnim sadržajem pod sloganom „Beograd ima samo jedan plan – porodični dan za pamćenje“, uprkos tome što su 3. i 4. maj odlukom Vlade Srbije proglašeni Danima sećanja na žrtve masovnih ubistava.

Dodaju da veruju da je nepotrebno naglasiti da se ovakvim postpucima „izražava potpuno odsustvo obzira, empatije i želje da se oda poštovanje prema životima nasilno oduzetim pre samo dve godine u osnovnoj školi u Beogradu, ispred škole u Duboni i u parku u Malom Orašju“

„Gradske vlasti nemaju izgovor za ovaj izraz krajnjeg nepoštovanja ne samo prema porodicama ubijenih, ranjenih i preživelih, nego i prema svim građanimaa Beograda i Srbije koji se ovaj vikend sećaju nepamćenih tragedija koje su do srži potresle celokupno srpsko drušvo pre samo dve godine. Predstavnici Grada su članovi Radne grupe Vlade Republike Srbije za Memorijalni centar u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, Tako da znamo da je Grad morao znati da su na današnji i sutrašnji dan, na teritoriji Grada planirane brojne aktivnosti koje imaju za cilj razvoj kulture sećanja i posebno sećanje na Bojanu Asović (11), Anu Božović (11), Katarinu Martinović (12), Maru Anđelković (13), Emu Kobiljski (13), Sofiju Negić (13), Andriju Čikića (14), Adrianu Dukić (14), Angelinu Aćimović (14), Dragana Vlahovića (53), Nikolu Milića (14), Aleksandra Milovanovića (17), Marka Mitrovića (17), Kristinu (18) i Milana Panića (22), Lazara Milovanovića (19), Nemanju Stevanovića (21), Dalibora Todorovića (24) i Petra Mitrovića (25)“ navodi se otovorenom pismu.

Umesto da, kako naglašavaju manifestacija „Beogradski dani porodice“ ponudi aktivnosti edukativnog karaktera koje bi decu i roditelje učila vrednostima empatičnog i rezilijentnog društva, deca i roditelji se pozivaju na nastup mažoretkinja, maskenbal, igre preciznosti i gađanja i turnir preživljavanja u parku.

Dodaju da je ovo „odraz potpunog nedostatka obzira prema okolnostima koje su dovele do tragičnih događaja kojih se ovaj vikend sećamo“

„Grad Beograd danas je odlučio da potpuno zaboravi jednu od najvećih tragedija koja se u gradu desila u skorijoj istoriji i da slavi. Kao i prošle godine, i ove godine 3. i 4. maj, tragedija kojih se sećamo se obeležavaju i sa rečju „Pamtimo“. Samo je Grad Beograd odlučio da zaboravi“, zaključuje se u otovorenom pismu Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OOŠ „Vladislav Ribnikar“.

Ovo otovoreno pismo potpisali su članovi Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“:

Miljana Martinović,

Ognjen Božović,

Aleksandra Ivanković,

Slavica Ševkušić,

Sanja Ćopić,

Kao i članovi Multidisciplinarnog tima za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ Prof. Dr Dubravka Stojanović

Jasminka Petrović

Jasmina Nikolić

Prof. dr Aleksandar Baucal

Bratislav Tošković

Izvor: N1, RTS, Insajder