Ела има девет година и њени родитељи често деле њене фотографије на интернету. Ево шта им је поручила

Фотографије са рођендана, летовања, излета, полазак у школу или само један обичан дан. Већини родитеља тешко је да се одупре жељи да са светом поделе то колико су њихови наследници слатки, паметни, успешни. А с обзиром на то да данашњи одрасли немају фотографије из свог детињства на друштвеним мрежама, мањка нам искуство на које бисмо се ослонили и знали какве последице може имати некритичко објављивање дечјих фотографија на интернету.

А највећи проблем? Једном објављене фотографије остају на интернету заувек. Чак и пошто сте их обрисали.

Кампања #sharewithcare

С циљем подизања свести о заштити виртуелне приватности деце, немачки Телеком покренуо је кампању Share with care (шеруј/дели пажљиво). Снажну поруку шаљу кроз спот у ком је, уз помоћ модерне вештачке интелигенције, креирана дигитална верзија данас деветогодишње Еле, само мало старија. Она својим родитељима јасно показује у какве ризике је доводе објављујући често њене фотографије и видео-снимке тако да буду лако доступни и људима које не познају.

Ела својим родитељима шаље важну поруку из будућности указујући на све последице с којима се може суочити зато што не штите њену приватност.

Ово је, уједно, први пут да је вештачка интелигенција искоришћена на начин да креира “особу” из будућности која се понаша и разговара баш као одрасла жена. Ела је, заправо, симбол читаве једне генерације деце која сада одрастају.

“Шерентинг” отвара врата крађи идентитета

Термин шерентинг користи се у западним земљама већ неко време, а комбинација је речи sharing и parents. Она означава социјални феномен дељења фотографија деце на друштвеним мрежама од стране њихових родитеља.

Свака особа, укључујући и дете, има право да сама донесе одлуку о свом дигиталном идентитету. Али студије показују да просечно дете до своје навршене 5. године, већ има око 1500 својих слика онлајн. У просеку. Подељених без њиховог пристанка, од стране оних којима највише верују – њихових родитеља. А стручњаци предвиђају да ће до 2030. две трећине свих случајева крађе идентитета бити последица управо дељења података онлајн (извор: The New Yorker).

Делећи безбрижно дечје фотографије онлајн, ризикујемо да их ненамерно изложимо потенцијалним опасностима и профилисању од стране злонамерних група и појединаца који могу, захваљујући напретку технологије препознавања лица, злоупотребити њихове фотографије. Али то је само један део ризика.

Погледајте видео:

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Zelena učionica (@zelena_ucionica_)