Руководилац пројекта ес-дневник у Министарству просвете Бојан Радић најавио је да ће до краја године у 1.764 основне и средње школе родитељима бити омогућен приступ електронским дневницима.
Како преноси Политика, Радић је рекао да је увођење таквих дневника одложено због „препрека правне природе“, те да је било потребно обезбедити заштиту података личности и приватност ђака, а да су оне уклоњене 5. новембра.
„До друге недеље децембра ће за рад на ес-дневнику у свим школама у Србији бити обучена по два координатора који ће пренети знање колегама“, рекао је Радић и додао да је министарство оставило аутономију школама да одлуче када ће прећи на такву врсту евиденције.
По његовим речима циљ увођења електорнских дневника је дигитално вођење евиденције о образовно-васпитном раду ученика, а не омогућавање родитељима да имају увид у њега.
„Верујемо да ће родитељи иницирати да се оцене у свим школама почну уписивати електронски и пре почетка другог полугодишта“, оценио је он и додао да је проблем недостатак рачунара у многим школама у Србији.
Радић је казао и да такав систем има предност што указује директорима када више од 30 одсто ђака не дође на наставу, што може указати као прошле године на то да је дошло до епидемије грипа, те је могуће затражити дозволу за привремену обуставу часова.
„У тридесетак школа које су прошле године прешле искључиво на ес-дневник смањен је број бежања са часова“, рекао је Радић.
Извор: Н1
Jedno jednostavno pitanje za odgovornu gospodu iz Vlade Republike Srbije: šta mislite, da li bi (ikada) Vlada Republike Hrvatske postupila tako kako ste vi postupili – namestila firmi iz Srbije posao eDnevnik za državne osnovne i srednje škole u Hrvatskoj?
Odgovor za B: e-dnevnik je dupli upis evidencije,prenosenje posla kuci,dodatna administracija.Škole nemaju tehničku opremu da se sve evidentira “na času“,vode se paralelno dnevnici,novi problem biće čuvanje podataka……ko?sekretari nisu administratori a izdavaće dokumenta kroz 4-5 godina prema e-evidenciji.Učenika je sve manje,njihova znanja su još manja a pažnja im se najmanje posvećuje.Proces učenja je ……šššš
Nisu gospoda Radić&Bezjak imala ubedljiv odgovor na postavljeno pitanje na temu „pogleda u nazad“ kada je baza podataka esDnevnika u pitanju. Jednostavno „pilotiraju“ tj. treniraju još uvek i to „na nivou cele države Srbije “ za razliku od matične im države gde je pilot svojevremeno sproveden u tri škole (jednoj srednjoj stručnoj, jednoj gimnaziji i jednoj osnovoj školi) nakon čega su precizno ispostavljeni tehnički uslovi koje škola mora da ispuni kako bi uopšte pomislila da aplicira za tamošnji eDnevnik.
Može ovde se „krpi stvar“ činjenicom da će se sadržaj esDnevnika štampati na kraju svake školske godine. No, da li su to škole koje su ga koristile, u svoj ovoj jurnjavi, na kraju protekle školske godine to i uradile?
Generalno, bezbednost podataka baze esDnevnika je pod velikim znakom pitanja. Ako serveri i jesu na teritoriji Srbije (centar AMRES-a) i „ne može im se pristupiti van adresnog web područja Srbije“, ko kontroliše administratore baze podataka esDnevnika ako oni nisu državljani R. Srbije?