Australija je prva u svetu donela zakon o zabrani pristupa društvenim mrežama za mlađe od 16 godina. Ovaj zakon Vlada je donela uz podršku većeg dela opozicije, prvi je te vrste u svetu. Na snagu stupa za tačno godinu dana, a do tada će se kompanijama koje su vlasnici društvenih mreža biti ostavljeno da pronađu najefikasnije načine za starosnu proveru i sprovođenje zabrane.
Kazne koje će morati da plate kompanije u čijem su vlasništvu društvene mreže kretaće se čak i do 50 miliona dolara.
Entoni Albaneze, savezni premijer, nazvao je zabranu društvenih mreža za decu pravim potezom njegove vlade.
Iako je zakon usvojen, još nije poznato kako će zabrana funkcionisati u praksi, a veliki je broj i skeptika koji smatraju da ovakav potez neće smanjiti upotrebu društvenih mreža kod mlađih od 16, već će ih samo učiniti veštijim u zaobilaženju pravila.
Načini za kontrolu koji se pominju su provera ličnih dokumenata (kada otvara nalog, svako će morati da pošalje skeniran dokument) i tehnologija za prepoznavanje lica.
I u drugim zemljama širom sveta razmatraju se ovakve mere.
Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je u aprilu da Evropa želi da uspostavi „digitalnu punoletnost” sa 15 godina, što bi značilo da bi roditelji pre tog uzrasta kontrolisali pristup internetu.
„Da li iko šalje svoje dete u džunglu sa pet, 10 ili 12 godina? Danas, nekoliko sati dnevno, mi otvaramo vrata džungle”, rekao je Makron, misleći na sajber-nasilje, pornografski sadržaj, pedokriminalitet i nedostatak moderacije na digitalnim platformama. Pariz je još lani usvojio zakon koji zahteva da društvene mreže zabrane pristup deci mlađoj od 15 godina, osim ako jedno od roditelja ili staratelja izričito ne odobri njihovo korišćenje. Neispunjavanje ove obaveze može rezultirati kaznom za kompaniju u iznosu do jednog procenta od njenog ukupnog globalnog profita. Ipak, tehnički izazovi sprečavaju primenu ovog zakona. Jedno od predloženih rešenja ticalo se zahteva za identifikacijom korisnika putem ličnih dokumenata, ali je francuska agencija za zaštitu podataka to odbacila zbog rizika po privatnost građana.
„Takođe, ostaje pitanje šta raditi s onima koji već imaju profile na društvenim mrežama”, istakao je Tomas Romer, predsednik i osnivač Francuskog opservatorijuma za roditeljstvo i digitalno obrazovanje.
Izvor: Politika/Zelena učionica
GOSPODO DRAGA,ZAR OVO NE BI TREBAO BITI OBRAZOVNI SAJT?
ZAŠTO STE IZABRALI POLITIKU I ZABORAVILI ČEMU SLUŽITE??