Gimnazijalci u klupama nedeljno moraju da provedu 27 sati i to propisuje Zakon o srednjem obrazovanju i vaspitanju, prenosi Euronews Srbija. Za to vreme, svi đaci uče i prirodne, i društvene nauke, i umetnost, i to bez obzira na njihove afinitete i talente. Da bi mogli da biraju fakultet i profesiju koja ih zanima, moraju da imaju dobre ocene iz predmeta koji im za to zanimanje možda nikad neće biti potrebni. Da li takav koncept pomaže ili otežava srednjoškolcima da ostvare svoj potencijal, ali i koliko se razlikuje od stranih srednjih škola koje su proteklog vikenda imale svoje prezentacije u Beogradu?
Većina stranih programa nudi učeniku da izabere paket predmeta koje želi da proučava i po pravilu oni podrazumevaju manje predmeta nego u srpskim gimnazijama.
Domaće gimnazije nude opšte obrazovanje i obaveznih 15 do 18 predmeta po godini. Ipak iz Foruma beogradskih gimnazija kažu da to srednjoškolcima ne stvara problem da se profilišu i da do 90 odsto njih zna čime želi da se bavi već u trećem razredu gimnazije. Ističu drugi problem koji nastaje zbog obimnog gradiva.
„Tu je upitnije znanje, odnosno sa kojim znanjem oni izađu nego da li mogu da se profilišu u danu kada treba da odgovaraju ili da rade kontrolne i već sutradan se okreću nekom drugom predmetu. To novo gradivo potiskuje gradivo koje su savladali, odnosno znanje koje su stekli učeći onaj prethodni predmet i tako se vrte u jednom začaranom krugu“, kaže Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.
U vreme koje đaci provedu u školi ulaze obavezni i izborni predmeti i aktivnosti. Naš sagovornik ocenjuje da kada se na to dodaju i vannastavne aktivnosti ne ostaje puno slobodnog vremena.
„Mogao bih se složiti da su danas učenici opterećeniji u pogledu obaveznih sati vremena provedenog u školi u odnosu na neke ranije generacije, tamo recimo 90-ih, 80-ih godina“, dodaje Markov.
Početkom 2000-ih nastala je ideja da se i u domaćem obrazovnom sistemu uvede izbornost, ali se od toga 2010. godine i odustalo. Usledile su reforme koje su prema ocenama Foruma beogradske gimnazija više opteretile učenike nego što su doprinele kvalitetu njihovog obrazovanja.
Dragica Pavlović Babić, profesorka na Filozofskom fakultetu u Beogradu i stručnjak za psihologiju obrazovanja na pitanje da li su đaci preopterećeni brojem predmeta u školama i obimnošću gradiva, odgovara da su preopterećeni i jednim i drugim.
„Što se tiče broja predmeta, rekla bih da je tu u stvari suštinski problem, jer mi imamo školu koja radi na tome da dezintegriše školsko gradivo na veliki broj predmeta koji onda među sobom jako slabo komuniciraju, a ideja školovanja ne bi trebalo da bude da mi steknemo što više nekih izolovanih, partikularnih znanja iz različitih oblasti, već naprotiv da imamo priliku da ta znanja integrišemo na smislen način. Kada imate puno predmeta, vi u stvari dižete prepreku da se takva integracija desi u glavama učenika, a bilo bi u stvari dobro da nastava olakšava i podstiče, a ne da otežava te intelektualne procese, jer najniži nivo znanja je to doslovno reprodukovanje, zapamćivanje i doslovno reprodukovanje, ali to znanje nema veliku upotrebnu vrednost“, navela je Babić za Euronews Srbija.
I sam sam gimnazijalac.Normalo da se uči detaljno i fizika i istorija umetnosti.Da bude svestran.Da bi mogao pojednako ima osnovu za svaku vrstu studija.Onaj ko hoće užu struku,eto mu elektrotehničke ili medicinske škole.
I oni koji su se za nešto opredelili,imaju predmete koji im neće trebati u poslu za koji su se opredelili,pa ništa.Večito su gimnazijalci “ opterećeni“ .Lično,nikad ne bi dozvolila nekome iz gimnazije da upiše medicinu.Ono kroz šta se prolazi kroz srednju,gimnazijalci preskoče,a onda frajerski upisuju fakultet.Može da se ljuti ko god hoće,ali to nije u redu.
Po vama najbolje bi bilo da imaju sto manje predmeta i sto manje uce. Onda ce biti strucnjaci za medalju, pardon, ne za medanju nego za glasanje. Kada batica objasni na TV ili netu sta da zaokruze to i urade. Ja bih voleo da vas leci taj sa 6 predmeta i to umetnosti gospodine iz foruma ili mozda vasu decu. Sto manje predmeta, sto manje znanja i super.
Šic sorotanu jedan, šic.
Bogu hvala pa ovakve ne primaju u Nacionalni prosvetni savet. Da ovi sto zvalave po novinama dodju u isti mislim da za 20 godina skolstvo bi bilo ravna linija.
Šic tamo, na mesto.
Isti problem imaju i osnovci.
Jedan od mogućih dobrih predloga (bez detaljisanja)
1. od prvog do trećeg razreda – obavezno svima
2. od četvrtog do šestog razreda – obavezno svima
3. od sedmog do devetog razreda (poslednji stepen OŠ) – raslojavanje po afinitetima i drugim svojstvima (tu postoje finese)
4. od desetog do dvanaestog razreda – dalje usavršavanje prethodnog ili promena uz ev. diferencijal.
Polazak u školu je i dalje od 7 godina, jer tek u sedmom razredu dovoljno sazrevaju da pravilno shvate specifična gradiva po jasno definisanim predmetima. Druga faza je najbitnija i predstavlja prelaz „od učiteljice ka nastavnicima“.
Ovde postoji još toga/detalja, ali ne mogu sada.
Užas. Deca su preopterećena i u osnovnim, a kamo li u srednji školama. Zaista je previše šta im se sve servira i traži od njih. Još pored toga što mnogo provode u školi mnogo imaju i posle toga da uče, rade domaći.Treba ukinuti domaći i učenje vikendom. Vikend svima služi za kraći odmor od obaveza pa smatram da bi tako trebalo i njima🤗
Gimnazija im pruža opšta znanja i priprema ih za fakultet. Ako će prema afinitetima neka upišu stručnu školu.
Moja ćerka je na prirodnom smeru u devetoj gimnaziji (Beograd). Obrazovanje je jedini kapital koji dobija iz porodice i obrazovanje dece je na prvom mestu u našoj porodici. Ali, što je mnogo, mnogo je. Ne znam ni sama koliko predmeta ima. Isti zahtevi su i na prirodnim predmetima (koji su prioritet na tom smeru sa po 5časova matematike, 3 fizike i hemije) i na društvenim predmetima. Likovno ima 0.5 nedeljno, a uči istoriju umetnosti kao da je u umetničkoj školi. Sumanuto! Sve što buba zbog ocena zaboravi u sledećoj godini. Previše, previše!
Ima mnogo srednjih škola, a trebalo bi da se vrate u sistem obrazovanja i škole za radnike.