Govor direktorke Puls teatra koji svi roditelji treba da čuju: “Ovo je pozorište, a ne stadion! Ne unosite kokice, ne dovodite decu mlađu od preporučenog uzrasta, ugasite telefone!”

Lekciju kakva je jednom delu roditelja u celoj Srbiji bila potrebna očitala je juče direktorka Puls teatra iz Lazarevca Ivana Nedeljković. Poslednjeg dana 9. Pozorišnog ringišpila ona se u pozorištu obratila roditeljima neposredno pre predstave, kritikujući ih zbog nepoštovanja pravila ponašanja tokom predstava i prilikom ulaska u salu.

Deveti pozorišni ringišpil trajao je od 1. do 4. novembra, a pre održavanja poslednje predstave za ovu godinu, direktorka Ivana Nedeljković stala je pred roditelje i održala lekciju koju bi trebalo da čuju ne samo roditelji u Lazarevcu, već i mnogo šire.

Ona je na samom početku svog govora rekla da se „kao direktorka ustanove kulture i kao umetnik i stvaralac oseća veoma poraženo“. Razlog tome je što su glumci i ona sama morali da se bore sa situacijama koje ne priliče ni stadionu, a ne pozorištu.

„Prvo, ko nema kartu, neka sačeka da uđu oni koji su svoje ulaznice obezbedili na vreme. Predstava je kamerna, to znači da na samoj sceni sedi publika, ima 120 mesta i nijedno mesto više, zato da ne bi izvođač bio ugrožen, da bi deca bila bezbedna… problem su roditelji. Dragi roditelji, Lazarevčani, ja sam kao direktorka ove ustanove izgrebana jer neko hoće da uđe preko mene“, navela je.

Ona je skrenula pažnju na to da roditelji deci puštaju crtaće na telefonu u pozorištu kako bi bili mirni, da unose kokice i dovode decu koja su mlađa od preporučenog uzrasta za predstavu, ometajući time glumce i pokazujući elementarno nepoštovanje prema pozorištu kao instituciji.

„Dragi roditelji, stavljate decu na krila i palite tablete i za vreme predstave im puštate crtane filmove, dragi roditelji, dovodite bebe u kolicima i svađate se sa nama što ne možete da uđete sa kolicima. Ovo nije stadion, nije parkić, vi se svađate sa ansamblom, svađate se sa ljudima koji afirmišu ovaj grad… Dragi roditelji, isključite svoje mobilne telefone, upaljenim telefonom vi remetite izvođača. Dragi roditelji, u pozorište se ne ulazi sa kokicama, remetite izvođače i publiku koja želi da uživa u predstavi. Draga deco, recite roditeljima da se u pozorištu ne jedu kokice. Izvinjavam se što ovako moram da kažem“, poručila je ona dodavši da je obezbeđenje prilikom svake predstave odgurnuto, da mora da interveniše.

„Zna se šta je pozorišni bonton, ako ne znate šta je pozorišni bonton, ne morate da dolazite u pozorište, ono nije obaveza, to je dobra volja“, istakla je Nedeljković.

Ona je dodala da su predstave besplatne, da je to neko drugi platio i pozvala roditelje ih da poštuju glumce na pozornici i pozorište kao hram kulture.

„Nemojte se ponašati kao da ulazite na stadion, isključite telefone, nemojte unositi kokice i ne remetite izvođače“, zaključila je ona.

Deci smo spremni uvek lako da zamerimo, ali na to nemamo pravo, ako znamo da mnogi odrasli nisu dobro odgojeni. Ako ovaj govor nije pokazatelj činjenice da način na koji je generacija današnjih roditelja vaspitavana nije bio dobar, onda ne znamo šta jeste.