Хоће ли наставници писати образложење за сваку оцену?

Наставници неће бити обавезни да на захтев родитеља пишу образложење за сваку оцену, пише Данас. Такво решење неће бити унето у предстојеће измене кровног образовног закона на којима се тренутно ради, незванично је потврђено Данасу из више извора.

У Министарству просвете речено је Данасу да је нацрт измена и допуна ЗОСОВ-а у припреми и да није упућен на јавну расправу због чега нису желели да коментаришу нека од потенцијалних решења. Међутим, незванично је потврђено да информација која се појавила у медијима, да ће родитељи моћи да траже објашњење за сваку оцену коју њихово дете добије током школске године, те да ће наставници бити обавезни да образложење сроче у писаној изјави и доставе директору школе, није тачна.

Према актуелним прописима наставник јесте обавезан да писмено образложи сваку оцену коју даје током школске године, укључујући закључну и оцену на испиту, уколико ученик или његов родитељ уложи приговор.

Закон, наиме, предвиђа да директор школе, у сарадњи са стручним сарадником и одељењским старешином, решењем одлучује о приговору, „претходно прибављајући изјаву наставника“.

Ова одредба је предвиђена и у радној верзији измена закона, у коју је Данас имао увид, с тим што је детаљније појашњена, али је остала идентична реченица да одлуци о томе да ли је приговор на оцену оправдан или не, мора да претходи изјашњење наставника, односно његово појашњење како је до конкретне оцене дошао.

Цео текст: Данас