Инспекција у београдској основној школи – родитељи се жалили да је у једном одељењу „превише ромске деце“

Foto: Canva

Равноправан приступ и могућности за образовање у Србији остварује се кроз инклузивни приступ и низ мера подршке за децу и ученике из осетљивих друштвених група, саопштено је јуче из Министарства просвете, а поводом недавних догађаја у ОШ „Вук Караџић“ у Рипњу.

Наиме, како преноси ТВ Н1, група родитеља деце у тој школи у општини Вождовац жалила се директору да је у једном одељењу „превише“ ромске деце. Родитељи те деце казали су да је то чист расизам.

Због тога је Школска управа Београд дала препоруку ОШ „Вук Караџић“ у Рипњу да при формирању одељења поштују све педагошке критеријуме и  води рачуна о уједначавању броја ученика којима је потребна додатна образовна подршка, односно, да се уваже сви неопходни критеријуми који нису испуњени у потпуности у претходној структури одељења.

„У циљу што боље адаптације саветовано је школи да током прве недеље реализује заједничке активности са ученицима оба одељења.“ – наводи се у саопштењу Министарства просвете.

Такође, школи је препоручено да током целе године реализују активности са децом и родитељима у школи у циљу разумевања и уважавања различитости. Обављен је и разговор са групом родитеља којима је саопштено шта је договорено и каква је динамика активности.

„Првобитно су у тој школи била формирана два одељења првог разреда са по 18 ученика на начин да нису били реализовани захтеви у погледу инклузије.“ – истичу из Министарства.

У овом случају поступаће и инспекција.