-Да ли је свако отежано избацивање столице права опстипација?
Није! Код деце се рeтко среће права опстипација која је праћена изузетно болном дефекацијом (стручни назив за избацивање столице) која се дешава ретко- са размацима дужим од десет дана. Далеко чешће се ради о функционалном поремећају пражњења дебелог црева које је узроковано лошим „прехрамбеним“ навикама.
-Који су главни узроци?
Једнолична исхрана сиромашна свежим воћем, поврћем, интегралним житарицама и јелима која се једу кашиком, али је зато богата „фаст фуд концептом“, грицкалицама, слаткишима и белим хлебом и недовољним уносом течности.
–Шта дете треба да једе?
Када се поштују основни принципи разнолике и здраве исхране- нема затвора.
Први корак је да дете уоброчи- три главна оброка уз две воћне ужине је прави ритам оброка. Доручак је темељ дана и треба да је обилан и јак, рецимо сир и јаја уз интегралне житарице и јогурт. Ручак по могућству нека буде кувано јело уз салату од свежег поврћа зачињену маслиновим уљем. Вечера је лагана али опет богата интегралним житарицама. Између главних оброка свеже или цеђено воће. Ово су само основни принципи, а креативност у избору здравих намирница је пожељна.
–Шта треба избегавати?
Треба избегавати кравље млеко у већим количинама (јогурт је бољи избор), чоколадно млеко, бело брашно и прозводе од њега, чоколаду и чоколадне слаткише, класичне грицкалице. Без консултације са педијатром треба избегавати бројне љекове за опстипацију.
–Шта је најбоље да једе беба да се спречи затвор?
Најбоље су конзумирати житарице. Оне садрже поред осталих корисних састојака, и влакна која директно стимулишу рад црева и елиминацију столице.
-Који су сокови најбољи за овај проблем?
Најбоље је давати природне сокове од крушке и поморанџе у време ужине.
-Може ли бела кафа помоћи?
Она је традиционални „лек“ за затвор који се примењивао код старије деце. Може се пробати, али није за бебе. Ипак пимат треба дати избалансираној исхрани.
–Зашто је важна вода у борби против затвора?
Један од главних механизама настанка затвора је извлачење воде из цревног садржаја, па се столица „згусне“ и постане тврда. Ако се узима доста воде, онда ће и више воде остати у столици, па ће она бити мекша и лакша за избацивање.
Извор: doktoricamica.com
Напишите одговор