Ученици 7/2 из Основне школе Владислав Рибникар, које је похађао и малолетни K.K, убица 10 особа 3. маја ове године, на часу одељенске заједнице у октобру прошле године разговарали су о оценама и проблемима, а закључак је, према записницима, да реагују на неправду из страха због реакција родитеља“, наводи се у Детаљном извештају Инпекције Министарства просвете о ванредном инспекцијском надзору у тој школи, спроведеном од 22. до 29. маја.
„Дана 21. 10. 2022. евидентирано је да је одржана радионица на тему ‘Реакција родитеља на моје оцене’ и дебата о важности оцењивања. Закључак: ‘Деца су под превеликим стресом због оцена искључиво због реакције родитеља и често због такмичарског духа који влада у школи и у одељењу’“, наведено је у записнику са часова одељенске заједнице, а инспекција наводи да су „записници вођени врло скраћено, па се не може утврдити како су се одвијали разговор и коментари и слично“.
„Нема забелешке како је текао разговор, шта су изјавили ученици, шта одељенски старешина, да ли је било примера, односно записници не садрже битне чињенице о току часа“, указује се у извештају Инспекције.
Додаје се да је увидом у записнике са родитељских састанака утврђено да су у првом полугодишту школске 2022/23. године била три родитељска састанка.
„Није утврђено да је одељенски старешина родитеље обавестила нити да је са родитељима разговарала о великом стресу, проблемима и притисцима о којима су ученици говорили на часовима одељенске заједнице“, наводи се.
Такође, Инспекција је саопштила да је педагог Јелена Вујичић у школској 2022/23. евидентирала један преглед дневника одељења 7/2 и то 26.1.2023. године.
„Није утврђено да ли је извршила увид у часове одељенске заједнице. Није дата ниједна препорука, коментар или замерка. Није утврђено да је на било који начин евидентирала или посебно затражила податке у вези са темама које су рађене на часовима одељенске заједнице. Kоментарисала је словне грешке и штурост у писању записника са седница одељенских већа и родитељских састанака. Није утврђено да ли су од одељенског старешине тражени извештаји о проблемима и притисцима, о чему су ученици причали на часу одељенске заједнице 14.10.2022. и на радионици 21.10. (имајући у виду да је уписивана само по једна, две реченице). Инспекторима нису достављени докази о разматрању ових питања, као ни да ли је одељенски старешина на нешто указао стручним сарадницима, као ни да ли су стручни сарадници тражили додатно образложење у вези са темама о којима се разговарало. Школа није презентовала доказе да је у вези са наведеним предузета или планирана нека активност“, наводи Инспекција.
Такође, Инспекција је увидом у електронски дневник одељења 7/2 констатовала да је ученику K.K. у првом полугодишту 2022/23. потврдом лекара оправдано 20 радних дана, а да је родитељ оправдао осам радних дана. У другом полугодишту школске 2022/2023. године ученик је био одсутан 14 радних дана који су оправдани потврдом лекара, а шест часова са којих је изостао није регулисано.
„Укупан број оправданих изостанака које је начинио ученик K.K. је 204 и шест нерегулисаних. Школа не располаже релевантном документацијом о разлозима изостанка ученика. Одредбама члана 84. Закона прописана је обавеза родитеља да правда изостанке ученика, најкасније у року од осам дана од дана престанка спречености ученика да присуствује настави одговарајућом лекарском или другом релевантном документацијом, а обавеза школе је да у склопу аутономије уреди коју документацију сматра релевантном, правни основ, члан 100. Закона“, пише у извештају.
Истиче се и да школа Владислав Рибникар нема решење о верификацији, сходно одредби члана 94. Закона којим је, између осталог, прописано да је услов за обављање делатности добијање решења о верификацији, Налаже се директору школе да покрене поступак верификације установе.
Такође се, између осталог, налаже директору Школе да спроведе започети васпитно дисциплински поступак против ученика K.K. и донесе одговарајуће решење и обезбеди доношења одговарајућих одлука наставничког већа, уз поштовање права ученика на образовање.
„У инспекцијском надзору под тачком 4. Записника утврђено је да школа није верификована, планирање и организација и остваривање програма образовања и васпитања и свих активности установе не остварује се у потпуности, да је место помоћника директора школе попуњено супротно Закону и посебном колективном уговору, да се евиденција о свим чињеницама о раду школе води непотпуно и неблаговремено, да се педагошко инструктивни надзор не спроводи по плану. С обзиром да је у току обављања делатности одговорно лице надзираног субјекта, директор школе, недоследно примењивао прописе или их је примењивао супротно Закону, другим законима, општим актом и посебним колективним уговором, као и да орган управљања није у потпуности обављао послове у складу са Законом, како је то утврђено под тачком 4. Записника, то ће просветни инспектори, у складу са чланом 15. став 1. тачка 6) Закона о просветној инспекцији, обавестити министра просвете о утврђеном чињеничном стању, ради предузимања мера из његове надлежности, прописане чланом 106. став 1. тачка 4) Закона. Наведеном законском одредбом прописано је да када орган надлежан за обављање послова инспекцијског, односно стручно-педагошког надзора утврди да установа не испуњава прописане услове за рад или не обавља делатност на прописани начин, Министарство предузима једну од следећих мера разрешава орган управљања и директора и именује привремени орган управљања и поставља вршиоца дужности директора“, наведено је у извештају Инспекције.
Тринаестогодишњи ученик 7/2 Основне школе Владислав Рибникар убио је 3. маја у тој школи осам ђака и домара, а касније је од последица рањавања преминула још једна девојчица. Он се од тада налази у психијатријској установи на посматрању. Отац малолетног K.K. је ухапшен, забрањено му је располагање имовином, а његовој супрузи привремено да је прода.
Цео документ прочитајте на линку.
Извор: Н1
Uprava skole ne bavi se nastavom vec drugim stvarima, niko ih ne kaznjava mogu da rade sta god hoce.
КО још пише детаљне извештаје са ЧОСова???? Уписује се наставна јединица и то је то.Често то не одговара реалном одржаном часу.
Дневнике прегледају само због инспекције да се стигне на време исправити грешке.
Od skole se mnogo ocekuje a efikasnost u bilo cemu onemogucava sam sistem. Inspekcija je nasla smesne greske, razredni nije vodio detaljni zapisnik o odeljenskoj zajednici…pa ne verujem sta citam. Sta se uopste zamislja da treba taj razredni da radi? On kao centralna figura te zajednice obavestava, resava, motivise, vadi kestenje, tesi, place, kaznjava, nagradjuje…i jos hiljadu stvari koordinira svakodnevno. Skola je ziv organizam koji se menja neprekidno, kosnica koja ne prestaje da zuji. Kako neko misli da to zapise u zapisnik, kada? To sto je pedagog samo jednom pregledao dnevnik mozda znaci da je vise razgovarao sa decom? A psiholog nevidljiv? Sta pise u njenom izvestaju? Uloga im se uglavnom svodi na ulogu „drage savete“.. Direktorka je odgovorno lice, nastradace, premda je njena direktna krivica u celoj prici upitna. Takav je sistem. I sve je bez veze jer sistem pusta na sve strane. I nece biti bolje u prosveti. Niko vise nece da se izlaze lovu na vestice u jednom poslu koji mu zdere nerve i telo za male novce. Jos malo pa penzija.
Како сам разумела од наставника се тражи да имају добре припреме за час дбре извештаје са одржаног часа, да децу случајно не насекирају оценама,а да оцене буду афирмативне и реалне, да пишу извештаје са одељенске, да васпитавају децу коју су родитељи погрешно васпитали и то свеза плату од 50-60 хиљада… Ма како да не. Послећете писати текстове нема квалитетног наставног кадра. Па ко да вам ради. Да слушам родитеље како њихово детезна математику (кодкуће све зна) само се збунило па заборавило таблицу множења да обнови, ма бре не плаћате нас ни да вам чувамо децу, а не учимо.