Јанковић: Жене морају да раде на сопственом васпитању и да не уче децу “шта је за девојчице, а шта је за дечаке”

Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности каже за РТС да је пред Србијом комплексно време, али је важно да велике теме не баце у сенку животно важне теме. Наводи и да би казне за породично насиље требало пооштрити. “Родна равноправност је вредност, а она подразумева само односе једнакости. Жена не може бити равноправна ван куће, док мушкарци не буду равноправни у њој”, нагласила је Јанковићева.

Бранкица Јанковић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а изјавила да је пре три недеље упутила препоруку о саставу Владе, да се води рачуна о заступљености жена.

“Мислим да је најважније да Влада буде таква да одговори изазовима. Сада је најважније да се доносе одлуке које најмање штете Србији. И у том погледу видим да је родна равноправност веома важна. И у претходној Влади важне ресоре водиле су жене. Мислим да нам је ковид показао колико је здравље битно, па су четири жене у избору за место министра здравља”, истиче Јанковићева.

Казне за породично насиље би, напомиње, требало пооштрити.

“Поднели смо иницијативу министарки правде да по закону жртва обавезно буде обавештена када лице које је издржало казну за кривична дело против живота и тела када изађе из затвора или када је у бекству и та иницијатива је прихваћена. Нама су пукотине у систему више у вези са недовољном координацијом. Најбитнија је промена на културолошком нивоу у коме се жени мора веровати. Сваки пријављени случај се мора третирати са дужном пажњом и мора се направити систем да жене прво има поверења да пријави, а да када пријави ниједног тренутка не остане без одговора и да неко у систему закаже. Не могу се спречити сва убиства, али она до којих је дошло због заказивања у систему заштите, то не смемо да дозволимо”, наводи Јанковићева.

Морају, напомиње, да жене раде на сопственом васпитању, да васпитавају децу не у складу са тим шта је за дечаке, а шта за девојчице. “Требамо их учити искреним партнерским односима, а не да се остаје у заједници по цену живота”, наводи Јанковићева.

Каже да када се прича о породичним вредностима, требало би да се виде шта су оне.

“Да ли је ово што нам се дешава у породицама вредност? Родна равноправност је вредност, а она подразумева само односе једнакости. Жена не може бити равноправна ван куће, док мушкарци не буду равноправни у њој”, нагласила је Јанковићева.