Drugo pitanje na koje odgovaramo u okviru rubrike Pitajte logopeda tiče se kašnjenja u progovaranju.
Evo šta kaže zabrinuta mama.
Pitanje
Poštovani, moj dečak ima 20 meseci, zna da oponaša zvukove životinja, govori nekoliko reči (mama, tata, baba, deda, hvala, daj, da i ne). Kada mu nešto treba samo pokazuje prstom, neće da izgovori. Ja onda odbijam da mu dodam to što traži dok mi ne izgovori šta želi, ali ne vredi, pokazuje uporno, i na kraju počne da plače, a da izgovori neće. Sve me savršeno razume, i sve posluša kad mu kažem, jedini je problem taj što neće da priča.
Kako da postupim da bih mu pomogla da počne da govori?
Odgovor logopeda
Roditelji često stiču utisak da deca koja kasne u progovaranju, a nemaju smetnje u drugim segmentima razvoja i imaju relativno normalnu komunikaciju neverbalnim putem (jer dete izvršava naloge), veruju da njihovo dete neće da govori sa namerom, a da to nije posledica nekog problema. Međutim, vrlo je moguće da je to dete upravo naišlo na određenu teškoću u razvoju i da je potrebno otkriti šta je uzrok ovakvog ponašanja da bi se lakše podstakao njegov razvoj.
Nama ovo liči na disharmoničan razvoj, što znači da je dete u nekim oblastima naprednije, u drugim prati uzrast, a u nekim kasni. Ovakva deca često motorno budu spretnija od vršnjaka. Intelektualna postignuća odgovaraju bistrom i pametnom detetu. Roditelji ih opisuju kao decu koja dobro pamte i brzo uče.
Ipak, i pored svih navedenih potencijala, govor kasni. Razumljivo je da ovakva situacija veoma zbunjuje roditelje. Oni, verujući da ih dete razume, zadaju kompleksne zadatke. Ali dete to ipak jezički ne može da isprati. Dešava se da dete razume složenije iskaze i da ih intelektualno može podržati, ali je sa produkcijom daleko ispod tog nivoa. Iz tog razloga su ovakvi uslovi nepodobni za progovaranje. Mi savetujemo da pojednostavite rečenice koje upućujete svom detetu. Ako želite, možete pogledati video na našem blogu, upravo na temu toga kako se obraćati detetu koje je tek u fazi progovaranja.
Savetujemo da se konsultujete sa logopedom. Zahvaljujući novim tehnologijama, a u uslovima epidemije, treba da znate da postoji mogućnost i onlajn terapija.
Ivana Avramović, logoped
Napišite odgovor