Родитељи су склони томе да потцењују снагу речи. И данас, многи ће рећи да су их њихови родитељи вређали и строго кажњавали и да су “због тога израсли у добре људе”.
То је, наравно, врло дискутабилно јер – ко још за себе мисли да није израстао у доброг човека?
Дакле, оно што су наши родитељи радили, кад погледате свет око себе и одрасле људе који га чине, можда и није баш био најбољи метод одгоја. Деца упијају све, попут сунђера. Па тако став родитеља и однос према детету у детињству често има пресудан утицај на физичко и емоционално стање будуће одрасле особе.
Постоје фразе које су наше маме (неке од њих и тате) неретко изговарале, а које или урушавају наш ауторитет или кваре однос са дететом и руше му самопоуздање. Неке од њих родитељи користе и данас.
Све ћу рећи свом оцу.
Шта дете чује: “Тата и ја смо на једној страни, а ти си на другој. Осим тога, ја немам начин да решим овај проблем, не могу да се изборим, па морам да се обратим твом тати да он то реши.”
Последице: Дете је уверено да отац верује искључиво мајци и да оно нема никакву шансу да објасни своју страну приче. Остаје усамљено, а с друге стране губи поштовање према мајци која није способна да са њим успостави комуникацију и реши ситуацију.
Савет: Ако је важно да пренесете информације оцу, питајте да ли је дете спремно да му каже све. Научите дете да призна своје грешке и будите стрпљиви и искрени.
Ништа није ваше, све смо тата и ја купили од свог новца
Шта дете чује: “Ни та твоја играчка коју толико волиш и не одвајаш се од ње није твоја и ако ја то пожелим, могу да ти је узмем. И ти ту ништа не можеш.”
Последице: Омиљене ствари постају главни предмет уцењивања, а деца схватају да су материјалне важније од било чега другог јер, ако се добро понашају имаће их, ако се не понашају добро, неће.
Савет: Најважнији задатак родитеља је да покажу детету да га воле и да никакве играчке, материјалне ствари нити било шта што се новцем купује то не може променити. Материјалне ствари никад не смеју бити предмет уцене и не смеју се стављати на трон на тај начин.
Не можеш ти то, још си мали
Довољно је да пет минута проведете у паркићу да бисте бар једном чули ову реченицу упућену детету које покушава да опонаша старију децу и попне се уз тобоган или пењалицу.
Оно што дете чује: “Нема смисла покушавати. Упорност ти се не исплати, нећеш успети.”
Последице: Оваквом „бригом“ одузимате детету прилику да научи нешто ново. Дозволите да покуша да се попне, а ви будите уз њега. У супротном, кад одрасте, не може бити самосталан, а једино у шта ће бити сигуран је неуспех.
Савет: Важно је да дете схвати коју улогу има у породици, и да му се дају задаци које може да изврши уз труд и напор. Ако некад и не успе, то је у реду. Није у реду забранити му сваки покушај који вам се чини непримереним узрасту. Будите ту, будите подршка. Неће успети 10 пута, па ће 11. пут направити корак напред. И осетиће ту срећу због успеха.
Зашто 4+, а не 5?
Шта дете чује: „Не испуњаваш моја очекивања. Да си добар и вредан, сигурно би добио 5.”
Последице: Одрасли брзо заборављају какав је осећај бити дете и искрено верују да деца немају ни проблема ни разлога за бригу. Али они доживљавају стрес на свој начин који је подједнако снажан као код одраслих, па задатак родитеља у тим ситуацијама није да погорша ствари.
Савет: Не заборавите да питате дете како му је протекао дан, а ако приметите било какве потешкоће, усмерите га ка решењу. Никад не поистовећујте дете са оценом и не поредите са другом децом (другарима, рођацима, браћом и сестрама).
С тобом човек не може лепо
Шта дете чује: “Јачи сам, дакле увек сам у праву.”
Последице: Претње брзо престају да делују ако их не спроведете у стварност. А ако уз то и физички кажњавате дете јер се не понаша према вашим стандардима, немојте се изненадити да дете које је од рођења здраво, касније има здравствених проблема: мигрену, артритис, бол у доњем делу леђа, астму, хипертензију, хронични умор, депресију и још много тога.
Савет: Поверење и разговор могу учинити много више од претњи и уцена.
Нисам те питао шта ти желиш
Шта дете чује: “Твоје мишљење и твој став никог не занима.”
Последице: Што је већи притисак на дете, то му се оно више жели одупрети.
Савет: Увек објасните детету свој положај и зашто желите да нешто буде баш тако како сте тражили. Компромис са децом је сасвим могућ, само ако се међусобно слушате и ако сте искрени.
Не измишљај
Шта дете чује: “Није ме брига за твоје проблеме”; “Не верујем ти да имаш проблем.”
Последице: Негирајући страхове детета, не решавате проблем. Било које емоције (чак и ако су изазване фантазијама) су стварне, а изговарањем ових речи учите дете да крије осећања.
Савет: Разумејте страх од ружног сна или страшних чудовишта, дајте детету до знања да му верујете и да сте увек ту.
Док не урадиш домаћи, нема цртаћа
Шта дете чује: “Да бих те натерао да нешто урадиш, ја морам да те уценим јер не умем другачије.”
Последице: Ова тактика познатија као “штап и шаргарепа” делује до одређеног тренутка, али врло брзо ће се дете почети да обрће ствари – “урадићу домаћи, али само ако ми пустиш цртани филм после тога”. Родитељи се страшно наљуте на овај вид уцене, а не схватају да су томе дете сами научили.
Савет: Објасните свој положај и зашто је важно да дете уради оно што тражите. Покушајте да не купујете понашање свог детета: пре или касније то ће вам се обити о главу.
Умукни
Шта дете чује: “Не волим те.”
Последице: Свака безобразна реч изговорена детету у детињству, враћаће се у будућности, а тек тада ће вам бити увредљива. Родитељи су искрено изненађени непристојношћу и занемаривањем сопствене деце, мада се не сећају како су у детињству заборавили да према њима поступају с поштовањем.
Савет: Пре него што започнете дијалог са дететом, покушајте да разумете сами: зашто се толико нервирате због типичног дечјег понашања? Можда се проблем крије у негативним искуствима која сте стекли, а дете не би требало да буде ваш полигон за лечење родитељских фрустрација.
Ово су само неке од фраза карактеристичне за родитеље код нас. Проблем је када их родитељи схватају олако, верујући да баш и немају неки негативан утицај и да је све то претеривање. Јер признавање да заиста јесте проблем не поштовати дете, значи и признање да наши родитељи нису радили најбољи посао, па да ни ми нисмо баш испали најбоље верзије себе. А признати то, није лако.
Malo ste preterali, baš ovakvim rečima retko ko se obraća svojoj deci. Onaj ko to radi i ima ozbiljan problem i ne treba mu savet nego Centar za socijalni rad da mu oduzme decu
Ne znam gde zivite ali ja ovo cujem u Srbiji na ulicana, po prodavnicama, parkovima, u prevozu… svugde. Veoma tipican recnik za nas narod.
Mucno mi je ovo da citam. Nemam snage za ceo tekst. Imam samo jednu poruku za autora. Sto je vise ovakvih tekstova i decijih prava stanje je sve gore. Deca treba da nauce da postoje neka pravila da postoji postovanje da postoje stariji. Sve su to nas ucili nasi roditelji nase deke i bake pa i u skoli. Za visake energije nismo to zvali hiperaktivno nego bezobrazno i to je bilo sankcionisano. Nije se uvek potezalo za batinom ali i toga je bilo. Odrastosmo uz Toma i Dzerija, Duska Dugouska i ostale junake. Zamislite čuda to se tada nije smatralo za nasilnicki sadrzaj. Nama je to bilo zanimljivo i naravno smesno. Sta ce drugo macak da radi nego da juri misa. Jel se to u stvarnosti ne desava. Podsetnika radi ne zive sva deca u soliteru. Šta cemo sa decom koja zive na selu. Tamo je normalan prizor da pas juri macku koja pola dana provede na drvetu sklanjajuci se. Zakon priride. Hoce li ta deca koja sve to vide po pravilu biti nasilnici. Nece sigurno. Dok mi odrastosmo uz nasilne junake i poneku cusku nismo imali ni Ribnikar ni školskog policajca. Kako krenu vaspitanje po vasim metodama neka nam je Bog u pomoci.
Svaka cast na komentaru,ova nova pravila i razni psiholozi nas upropastise,zalosno za buducnost dece …Danas sve sami psiholozi…
Kakvo lupetanje.,meni je mucno da citam: zakon prirode je da se macka vere uz drvo, da macka juri misa, da jaci bije slabijeg, ovo nije za ucionicu nego za psihoanaliticarev kauc.
Pre nekoliko godina odrzana je u Beogradu konferencija o tome da li treba tuci decu. Jedini koji je u tome video nesto problematicno bio je tadasnji poverenik za ljudska prava Sasa Jankovic. Mene je to jako podsetilo na rasprave koje se odrazavaju u francuskim dzamijama, na temu da li treba tuci zene. Na jednoj od takvih dzamijskih „konferencija“ pojavile su se aktivistkinje pokreta Femen i vise se i ne secam kako su izvukle zivu glavu. U stvari rasprave o tome da li treba tuci decu su strukturno vrlo slicne raspravama o tome da li treba tuci zene. Uostalom Aristotel je rekao u Drzavi (Republici): ropsko vaspitanje stvara pse.
Ne treba tuci decu,ali po neka cuska im nece skinuti cin,a pomoci ce u postovanju nekih stvari…Treba napraviti razliku izmedju vaspitnog udarca (kada ih malo cupnemo za kosu,ili povucemo za uho…)i batine koje prelaze u nasilje…Danas je zabranjeno vaspitavati decu kao sto su nasi roditelji nas,zato deca imaju svu slobodu da budu delikventi i nasilnici…po skolama snimaju i maltretiraju nastavnike,a nastavnik ne sme ni u cosak da posalje djaka jer munto pobogu stvara posledice…
ne znam samo kako svet dodje do ovih godina a da niko nije poludeo.Kvalitetni lekari,ing.,doktori nauka ,ekonomisti ,pravnici,pravi majstori.I niko nije od njih imao traumeZnalo se ko kosi,ko vodu nosi Zato i jeste ovoliki broj nepismenih i frustriranih,jer nisu nikada shvatili razliku izmedju prava i obaveza