Како да дете престане да пишки у кревет

 Упркос чињеници да је дете научило да пишки на ношу, уопште није реткост да и даље често мокри у кревет између четврте и седме године жвиота. Ево како да помогнете свом малишану да престане да пишки у кревет.

Отприлике 15 одсто деца узраста од четири до седам година мокри у кревет најмање два пута недељно. Ако се то дешава и вашем детету, знајте да је потпуно нормално, али и да постоје неки кораци који могу да вам помогну да се то више не дешава.

Смањите унос течности пред спавање
Да бисте спречили да се детету бешика превише напуни увече, важно је да контролишете количину течности коју уноси од касног поподнева до одласка у кревет. Дајте му доста течности ујутру и поподне, а затим смањујте како дан одмиче.

Осим тога, важно је да дете свако вече иде у купатило увече пред спавање. Нека то постане вечерња рутина.

Избегавајте одређену храну која иритира бешику
Неке намирнице могу да иритирају бешику код мале деце и да доведу до „мокрих незгода“ у сну јер немају довољно контролу над бешиком. Избегавајте да дајете деци увече превише киселу храну, попут лимуна, поморанџе, јабуке… и сокове од тог воћа.


Обавезни скрининг на ноћно умокравање?
Такође, малишани увече не би требало ни да уносе млечне производе попут млека или јогурта, јер им се од тих намирница више спава и тешко им је да устану до тоалета кад им се пишки. Ни топла чоколада или чај, као ни напици који садрже доста шећера или кофеин нису баш добар избор за вече.

Нека ноћно устајање у купатило постане навика
Деца по природи спавају много чвршће од одраслих и зато им је некад тешко да се пробуде и кад им је пуна бешика. Због тога није лоше да их сваке ноћи по једном пробудите да оду у тоалет како би испразнили бешику. То ће им помоћи да временом и сами почну да се буде када им се пишки.

Осим тога, можете да избројите колико често дете иде током дана у WЦ – ако, на пример, дете током дана пишки седам пута, на свака три сата, и ноћу га будите свака три-четири сата. Када прође недељу дана да се не упишки у кревет, можете да престанете да га будите – сада ће се будити и само.

Повећајте унос магнезијума
Судећи према истраживању, деца се можда ноћу помокре у кревет због недостатка магнезијума у исхрани. Недостатак магнезијума чини нервни систем мање осетљивим, тако да дете ни не осети да му се пишки.

Нема потребе да детету дајете суплементе, осим ако вам то лекар не каже. Довољно је да му у исхрану убаците више намирница које садрже магнезијум – сусам, авокадо, банане, лососа, махунарке.

Водите дневник
Као што би вам сваки доктор предложио у било којој ситуацији која се понавља, важно је да водите дневник како бисте утврдили колико се често понавља. То ће вам помоћи да мотрите на дететове навике, активности, унос хране и течности, емоционално и ментално здравље.

Такође, то ће вам можда помоћи и да разумете шта је окидач за мокрење у кревету. Можда одређене намирнице иритирају бешику или неки напици ометају реакцију нервног система.

Разговарајте са дететом
Причајте са дететом о томе како се осећа емоционално. Ако је прошли кроз неку промену у животу – на пример, преселили сте се или је дете променило школу, то може да буде разлог за стрес или анксиозност, а то може да буде повезано са мокрењем у кревет. У том случају, проћи ће када се навикну на новонасталу ситуацију. У међувремену, помозите детету да не осећа срам, подржите га, дајте му до знања да сте уз њега.

Дајте му награде
Важно је да на позитиван начин подстичете дете, а награде су свакако добар начин за ствари које деца могу да контролишу. Али, важно је да знате да дете не може да контролише мокрење у сну, и да му не дајете награду кад се не упишки у кревет јер би због тога могло лоше да се осећа. Уместо тога, дајте му награду за ствари које помажу да се избегне мокрење у кревет.

На пример, наградите дете што пије доста течности ујутру, а избегава течност увече, што једе намирнице богате магнезијумом, што иде у тоалет пре спавања.

Мотивишете дете одговорношћу
Важно је да до неке границе научите дете да буде одговорно и независно. Уместо да казните дете што се помокрило у кревет, тражите од њега да вам помогне да промените мокри чаршав, да се свуче и однесе мокру пиџаму у купатило… На тај начин ће оно можда више ценити то што радите и само пожелети да буде одговорније када је реч о мокрењу у кревет.

Када да консултујете доктора
Као што смо рекли, мокрење у кревет је потпуно нормално, али у неким случајевима треба да консултујете лекара, ако се ситуација временом не поправља:

Ако дете често има „мокре незгоде“ и дању и ноћу, а старије је од пет година.

Уколико дете константно пишки у кревет а старије је од седам година.

Прошли су месеци да дете није мокрило у кревет, а онда је изнова опет почело, а старије је од пет година.

Извор: Мондо