Сећате ли се оних заборављених дана кад је ваше дете трчало да вам исприча сваки детаљ из цртаног филма који је одгледало? Или, кад се прича о некој игри из паркића отезала како би се до детаља све лепо објаснило? Кад вас је засипало причама о томе ко је шта рекао у школи, која играчка им се допала, шта су сањали?
А сада? У најбољем случају добијате „океј“ на питање како је било у школи и осећате се као да разговарате са зидом.
То није зато што вас ваше дете не воли. Природно је да интересовање детета да вам исприча сваку ситницу о свом дану опада како оно одраста. Али често се и ми, родитељи, повлачимо у погрешном смеру. Постављамо генеричка питања из приручника за родитеље, причамо им језиком који им звучи застарело, и онда се чудимо што се затварају.
Истина је да они и даље желе везу са вама – само не на наш начин. Они желе да их видите какви стварно јесу, у свету у ком стварно живе, а не у идеалној верзији тог света коју ми имамо у глави.
Зато, предлажемо да увече, када уређаји остану ван спаваћих соба, закуцате на врата свох тинејџера, замолите за пет минута времена и поставите му неко од ових питања…
1. „Која је била највећа глупост коју си видео/ла данас на ТикТоку?“
Уместо да се претвара да не знате шта је ТикТок или да одбијате да о тој ”глупој платформи” разговарате, прихватите реалност. Они тамо проводе сате, видели су свашта. Кроз овај одговор ћете сазнати шта их забавља, шта их нервира и често ћете добити увид у њихове вредности – јер ће вам испричати зашто је нешто глупо. Ето терена за разговор и скривене родитељске ”лекције” Само пажљиво, не желите да ваш тинејџер то примети!
2. „Да ли је неко данас урадио нешто тотално кринџ?“
Кринџ култура је њихов језик. Кроз ово питање сазнајете ко им се не свиђа и зашто, али и шта они сматрају неаутентичним. Плус, добићете приче које су заиста занимљиве.
3. „Који је најгори савет који си чуо/ла од одрасле особе ове недеље?“
Ово је генијално питање јер вам омогућава да видите како они перципирају свет одраслих. Можда ће споменути професора, можда вас, можда неку тетку. Биће вам јасно где грешите у комуникацији.
4. „Да имаш супермоћ да прескочиш један део дана сутра, који би то део био?“
Много конкретније од „шта ти се не свиђа“. Овде ћете сазнати шта им стварно тешко пада – можда је то одређени час, можда пут до школе, можда нека активност коју сте им ви наметнули.
5. „Ко је најпаметнији од твојих другова, а ко мисли да јесте?“
Ово питање открива њихову перцепцију интелигенције, показује ко им је узор, а ко их нервира. Такође вам даје увид у динамику њихове групе и могућност да своје мишљење кажете онако узгред, без наметања.
6. „Шта би променио/ла у нашој кући да си ти главни/на?“
Директно питање о вашем породичном функционисању. Можда ће рећи да хоће да кревет буде у дневној соби, можда да хоће другачију храну, можда да хоће мање правила око телефона. Њихов одговор вам говори шта их стварно смета. И немојте га искористити да држите лекције или да се браните! Макар реците: ”Занимљиво. Размислићу о том предлогу”.
7. „Која је најгора лаж коју си рекао/ла одраслима у последње време?“
Ризично питање, али ако га поставите са хумором и без осуђивања, можда добијете искреност. Важно је да не реагујете бурно на одговор. Ово је прилика да сазнате где се осећају притиснуто да лажу.
8. „Да можеш да се дружиш са било ким из школе, а да се не бринеш шта ће други мислити, ко би то био?“
Ово открива њихове скривене жеље за пријатељством и показује где се осећају ограничено друштвеним притиском. Можда ће споменути неко „непопуларно“ дете које им је заиста занимљиво. Охрабрите га да прати свој инстинкт и да, можда, позове тог другара или другарицу да заједно оду у биоскоп или шетњу.
9. „Шта је најчудније што си приметио/ла код одраслих у последње време?“
Они нас стално анализирају и имају многе запажања о нашем понашању. Ово питање им даје прилику да буду „експерти“ и да објасне нама наше чудности. Уосталом, деца су врло проницљива, можда ће вам скренути пажњу на нешто што нисте примећивали, а заиста треба да промените!
10. „Да сутра нико не пита где си био/ла, шта би радио/ла?“
Ово питање открива њихове скривене жеље и показује где се осећају превише контролисано. Можда желе само да седе у парку, можда да иду у биоскоп сами, можда нешто сасвим неочекивано.
Како да поставите ова питања:
Будите спремни да поделите и ви нешто – Ако питате о кринџу, реците и ви шта вас је данас засмејавало или нервирало.
Не реагујте као родитељ на сваки одговор – Ако каже да би променио правила у кући, не скачите одмах у одбрану. Питајте „зашто“ са знатижељем.
Користите њихов језик – Ако не знате шта значи нека реч, питајте. То им показује да поштујете њихову културу.
Смејте се заједно – Хумор је кључ. Ако нешто није смешно, не форсирајте, али када јесте, уживајте.
Ова питања неће увек дати дубоке одговоре, али ће вам дати аутентичне. А аутентичност је први корак ка стварном разумевању. Ваш тинејџер ће можда и даље окретати очима, али овај пут ће то бити са осмехом.
Напишите одговор