Ко правда часове ако дете шмрца или му је НЕКО У КУЋИ ЗАРАЖЕН?

Ни након недељу дана од почетка нове школске године, многим родитељима, али и наставницима, нису потпуно јасна сва упутства и препоруке за одвијање наставе, али још више спречавање ширења вируса у учионицама.

Foto: Canva

На друштвеним мрежама, форумима, али и из личних искустава просветних радника, родитеља и ученика, може се закључити да постоји одређен притисак и незадовољство због појединаца који не поштују правила. Рецимо, “ученик похађа настава иако су му два члана уже породице болесна од ковида”, а долазак у школу правда тиме што се “добро осећа и нема симптоме”.

У свим школама које смо контактирали, међу којима су и суботичке ОШ “Иван Горан Ковачић”, ОШ “Јован Јовановић Змај” и ОШ “Матко Вуковић”, кажу да у том случају ученику није потребно никакво лекарско оправдање.

– Када се то деси, родитељ јавља одељенском старешини да је у породици неко оболео од корона вируса. Ученик треба да буде у карантину десет дана по препорукама Тима за школу и Института “Батут”. Одељенски старешина даље подноси извештај директору школе који петком шаље збирно извештај Градском штабу. Истовремено, дете и родитељи прате упутства лекара, у смислу колико треба да буду у изолацији и околностима лечења – речено је “Блицу” у више школа.

Према истим препорукама, родитељима се саветују да не шаљу своју децу у школу ако покажу било какве симптоме ковида – кашљу, кијају, имају температуру… Мирјана Стевановић, директорка ОШ “Матко Вуковић”, каже да и то могу да правдају родитељи.

– Таква ситуација је регулисана правилником школе у коме пише колико и под којим условима родитељ оправдава у току полугодишта. Нашим правилником до пет наставних дана може да оправда родитељ – каже Мирјана Стевановић.

Она додаје да у свим временима, поготово у оваквим кризним, морамо бити окренути једни ка другима.

– Поверење које смо градили морамо развити још више. У интересу је деце наша добра сарадња и међусобно разумевање просветних радника и родитеља. Неће нам ништа решити правилници, нити закони ако нисмо усвојили основни људски закон: поштовање и поверење – поручује Стевановићева.

Како сазнајемо, у многим школама, уз консултацију здравствених радника, правилником су превиђена три дана које родитељ може да оправда уколико дете има прехладу, главобољу, дијареју… У једној од образовних установа која је правилником прописала пет дана могућег одсуства без лекарског оправдања, сазнајемо да има дилема у вези тога, јер се отвара и могућност злоупотребе. Ипак, рачуна се на савест родитеља и да ће они оправдати изостанак до три или пет дана с правим разлогом.

Међутим, ако родитељ буде чесће користио могућност да лично правда изостанак из школе, наставници с правом могу да поставе питање зашто дете није водио код лекара.

У једној од школа истичу да имају страховито велике изазове, јер када родитељ јави да има ковид и да дете мора у изолацију, то је врло лако проверљиво, докази за то постоје, али што се тиче другог оправдавања, када је у питању дијареја, прехлада или било шта друго, због чега ће дете после неколико дана боравка код куће бити боље, може бити злоупотреба за које је тешко утврдити истину.

– У случају стварне прехладе и опоравка за три или пет дана довољно је да родитељ оправда, али ако одведе дете код лекара онда је ту јасна процедура и добиће лекарско оправдање о чему нико не поставља питања. Међутим, ако више од два или три пута родитељ увек правда изостанак, то је већ за сумњу.

Међу школском децом све чешће се бележе случајеви новозаражених ђака. Ако у једном одељењу има два и више оболела ученика сви прелазе на онлајн наставу.

– Када оболе два или више ученика настава је на даљину, и наредних десет дана је тако. Затим се поново прави пресек – објашњавају просветни радници.

Лекари (не) издају оправдања

У диспанзерима и домовима здравља објашњавају да не издају оправдања деци ако су родитељи оболели и да је довољно да родитељ обавести разредног старешину да је ученик у карантину. Лекарско уверење, односно оправдање, издаје се само када су деца болесна.

Муке са родитељима због маски

Просветни радници скрећу пажњу на један детаљ.

– Добијамо примедбе родитеља због маске. Кажу нам, на пример, да дете има алергију због чега не би смео да носи маску, а знамо децу која су носила пре пандемије маску због полена, али сада неће.

Екскурзије могу да се одржавају, али под једним условом

Министарство просвете упутило је допис основним и средњим школама о одржавању екскурзија и настава у природи, у коме се наводи да се те активности могу одржати само у случају да су школа која организује путовање и средина у којој се путује у зеленој зони.

Потребно је да се директори школа обрате надлежним заводима за јавно здравље непосредно пред пут, а најраније седам дана и провере да школа и локација наставе у природи, излета или екскурзије нису у црвеној зони.

Допис у школе је стигао након што се на недавно рекреативној настави на Дивчибарама короном заразило скоро 30 ђака и двоје учитеља из ОШ “Милан Ракић” на Новом Београду.

У Крагујевцу више од 120 заражених ђака

У Крагујевцу је тренутно више од 120 заражених ђака због чега су средње школе у овом граду прешле на комбиновану наставу, а није искључено да им се ускоро придруже и старији основци. Наиме, у основним школама регистрован је 71 оболели ученик, а у средњим њих 53 код којих је потврђена зараза.

Према подацима Института за јавно здравље Крагујевац од укупног броја заражених основаца 58 је у самом Крагујевцу, седам у Аранђеловцу, четири у Тополи и два у Книћу. Позитивно тестирани ђаци налазе се у 24 школе, од чега чак 19 у Крагујевцу, по две у Аранђеловцу и Тополи и једна у Книћу.

Регистровани су корона кластери у четири школе, од којих три са територије Крагујевца и једној из Тополе.

Извор: Блиц