Можда вас је некад, на неком превентивном прегледу, доктор упитао да ли користите контрацептивне пилуле, уз опаску да оне носе одређени ризик. Неке чињенице о пилулама заиста звуче застрашујуће. Једна од њих је и то да оне јесу сврстане у прву групу канцерогена, заједно са дуваном и азбестом.
Али пре него што се јако препаднете и баците пилуле, прочитајте текст до краја. Па онда одлучите.
Шта значи та „канцерогена“ класификација?
Прво, важна чињеница: комбиноване пилуле (оне које садрже естроген и прогестерон) су 2007. године стављене у „Групу 1“ канцерогена од стране Светске здравствене организације. Дакле, ово није нека нова вест – већ постоји 17 година, само се сада о томе више прича.
Али шта „Група 1“ уопште значи? Ово је део где треба да будете пажљиве – јер није оно што можда мислите.
Група 1 не значи „ово ће вам сигурно изазвати рак“ или „ово је једнако опасно као дуван“. Она значи само једно: „имамо довољно доказа да ово МОЖЕ да повећа ризик од рака“. У истој групи се налазе и алкохол, сунчева светлост, прерађено месо (шунка, кобасице), па чак и рад у ноћној смени.
Како су научници дошли до овог закључка?
Истраживачи су годинама пратили хиљаде жена које користе пилуле и поредили их са онима које их не користе. Комбиновали су резултате различитих студија из целог света како би видели шта се дешава кроз дужи период. Оно што су нашли је занимљиво – пилуле имају и „лоше“ и „добре“ стране када је реч о ризику од рака.
Где пилуле могу да повећају ризик
Рак дојке
Ово је вероватно оно што вас највише брине. Студије показују да жене које тренутно користе пилуле имају нешто већи ризик од рака дојке – за око 24%. Али пре него што се препаднете, погледајте шта то значи у стварности:
Ако имате 25 година, ваш природни ризик од рака дојке је изузетно мали – можда 1 у 1000 жена. Чак и да се тај ризик повећа за 24%, и даље је то врло мали број. Бонус: овај ризик се враћа на нормалну вредност након што престанете да користите пилуле, обично након 10 година.
Рак грлића материце
Дуготрајно коришћење пилула (5 година или више) може повећати ризик од рака грлића материце. Али већина случајева рака грлића материце је повезана са ХПВ вирусом, против којег се можете вакцинисати и који се може открити редовним Папа тестовима.
Рак јетре
Овај тип рака је редак, али пилуле могу повећати ризик, посебно код дуготрајне употребе.
Где пилуле заправо штите од рака
И ево добре вести – пилуле вас заправо штите од неких типова рака, и то прилично ефикасно:
Рак јајника
Ово је велика ствар. Жене које користе пилуле имају за 40% мањи ризик од рака јајника, што је значајно јер је овај тип рака често тежак за рано откривање. Још боље – ова заштита се одржава и годинама након што престанете да користите пилуле.
Рак материце (ендометријума)
Пилуле преполовљују ризик од рака слузокоже материце. То значи да је ризик мањи за 50%.
Шта ово значи за вас?
Можда се питате: „Океј, али шта да радим са овим информацијама?“. Прво, дубоко удахните. Милиони жена широм света сигурно користе пилуле већ деценијама. Светска здравствена организација и даље препоручује пилуле као сигурну методу контрацепције за већину жена.
Ево ствари које треба да знате:
Ваш узраст је битан: Што сте млађе, то је ваш основни ризик од рака мањи, па чак и повећање ризика остаје врло мало у апсолутним бројкама.
Породична историја: Ако имате јаку породичну историју рака дојке или јајника, дефинитивно разговарајте са лекаром о томе да ли су пилуле прави избор за вас.
Колико дуго планирате да их користите: Већина ризика је повезана са дуготрајним коришћењем (5+ година).
Ваш животни стил: Пушење, алкохол, недостатак физичке активности – све то утиче на ваш ризик од рака вероватно више од пилула.
Алтернативне методе: Постоје друге ефикасне методе контрацепције ако се одлучите да не користите пилуле.
Практични савети
Разговарајте са лекаром: Свака жена је другачија. Оно што је добро за вашу сестру или пријатељицу можда није најбоље за вас. Ваш лекар може да процени ваш лични ризик на основу година, породичне историје, животног стила и других фактора.
Редовни прегледи: Ако користите пилуле, редовно идите на гинеколошке прегледе. То укључује Папа тест, преглед дојки и остале потребне прегледе.
Пазите на своје тело: Ако приметите било какве необичне промене, одмах се обратите лекару.
Информишите се о алтернативама: Постоји много различитих метода контрацепције – спирала, кондоми, дијафрагма, имплантати, ињекције. Неки од њих можда боље одговарају вашим потребама.
Закључак
Контрацептивне пилуле нису „отров“ како неки навијају на друштвеним мрежама, али нису ни потпуно безопасне. Као и већина лекова, имају своје предности и недостатке. За већину жена, користи надмашују ризике – посебно ако узмете у обзир и заштиту од одређених типова рака. Али свака жена треба да донесе своју одлуку на основу својих околности.
Најважније је да не доносите одлуке на основу сензационалистичких наслова или објава на друштвеним мрежама. Разговарајте са лекаром, информишите се из поузданих извора и доносите одлуку која је најбоља за вас.
Овај текст је информативног карактера и не замењује консултацију са лекаром. За сва питања о контрацепцији, обратите се свом гинекологу.
Напишите одговор