У „Брошури за родитељe – Превенција, заштита и поступање у случајевима дискриминације у образовању наведени су, између осталог, кораци у обраћању надлежним установама и институцијама. Део текста који вас води кроз процес, преносимо у наставку.
Уколико сумњате да је ваше дете дискриминисано обратите се:
1. Васпитачу или наставнику, стручној служби, тиму за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања и директору. Можете то урадити усмено или писмено директору образовне установе, не постоји прописана форма за пријаву.
Установе образовања су дужне да реагују, тј. предузму одређене кораке ради превенције и заштите свих ученика, а које зависе од тежине и облика дискриминације. Директор има законски рок од 8 дана да размотри (члан 79)³ пријављен случај, да разговара са свима који су укључени у догађај и да предузме одговарајуће мере и покрене дисциплински поступак против лица које је извршило дискриминацију.
За учињену повреду забране, дискриминацију међу ученицима, директор закључком покреће васпитнодисциплински поступак одмах, а најкасније у року од два дана од дана сазнања, о чему одмах, а најкасније наредног радног дана обавештава родитеља, односно другог законског заступника (члан 85)⁴
Уколико то није дало одређене резултате и уколико нисте задовољни предузетим мерама, можете се обратити:
2. Школској управи и просветној инспекцији надлежној за територију општине или града у коме ваше дете похађа предшколску установу или школу. Ако у вашем месту не постоји инспекција, треба да се обратите републичкој просветној инспекцији у Министарству просвете, науке и технолошког развоја.
Ако у вашем месту не постоји инспекција, треба да се обратите републичкој просветној инспекцији у Министарству просвете, науке и технолошког развоја. Потребно је да пријаву (нема прописаног формулара) поднесете у писаној форми и да је однесете лично, пошаљете поштом или електронском поштом. Мора бити назначено која образовна установа је у питању и опис проблема, што једноставније са подацима значајним за ваш случај и вашим подацима, да би инспекција била са вама у контакту.
Уколико постоје неки докази треба их приложити.
Коме се још можете обратити?
Поверенику за заштиту равноправности – који је надлежан за утврђивање дискриминаторног понашања. Повереник поступа само по притужбама које добије и она треба да садржи личне податке, кратак опис ситуације која је довела до дискриминације као и документа којима се тврдња доказује. Уколико Повереник утврди да је притужба основана, издаје мишљење и препоруку лицу које је вршило дискриминацију како да исправи грешку. Уколико се то не догоди, Повереник изриче опомену на коју се особа која је извршила дискриминацију не може жалити.
Заштитнику грађана – ако надлежне институције (ПУ, школа, Министарство) нису реаговале, Заштитник грађана покреће поступак контроле поступања институција, и институција образовања и васпитања. Можете га контактирати лично, телефоном, електронском поштом .
Организацијама цивилног друштва, оне вам могу дати подршку, као и установи образовања и запосленима у циљу остваривања права деце и породице. Оне настоје да утичу на јавност и учине је осетљивом за прикривање дискриминаторског поступања.
Заштиту од дискриминације може тражити и путем тужбе основном суду, у њиховој надлежности је и вођење поступака у случајевима повреде забране дискриминације. Осим тужбе можете поднети и прекршајну пријаву судији за прекршаје.
Напишите одговор