Обавештавам јавност да велики број школа у Србији крши закон на штету наставника у школама за ученике са сметњама у развоју и одељењима за такве ученике при редовним школама. И важећим (из 2017, с изменама и допунама) и раније важећим Законом о основама система образовања и васпитања (из 2009. године), за наставнике који раде искључиво с ученицима са сметњама у развоју прописана је мања норма непосредног рада с ученицима у односу на остале наставнике (важећим законом – 20 уместо 24 школска часа недељно).
Премда мишљења органа државне управе нису правно обавезујућа, директори школа, бринући се више за своју функцију него за права наставника, у овом случају не примењују закон, већ поступају по мишљењима Министарства просвете, науке и технолошког развоја (у даљем тексту: министарство). И сам сам, после више од три месеца (рок је 30 дана), и тек на интервенцију заштитника грађана, добио од министарства (потписао га је министар) једно такво мишљење о норми часова непосредног рада наставника који раде искључиво с ученицима са сметњама у развоју, у којем се тврди да је та норма 24 школска часа. Поред тога што тим мишљењем није дат целовит одговор на моје питање, анализом послатог мишљења може се закључити да је засновано на погрешном тумачењу закона и да је, штавише, у себи противречно. Обавештен сам да се и став просветних инспектора Просветне инспекције за Град Београд, бар оних надлежних за основне школе, поклапа с поменутим мишљењем министарства, што значи да запослени не могу очекивати правну заштиту од тог органа.
И кад је реч о наставницима у продуженом боравку, школе такође крше законске одредбе о норми часова непосредног рада и, уместо 24 школска часа, тим наставницима одређују норму од 30 школских часова, па чак и 30 сати недељно. О томе немам писано мишљење министарства, али сам обавештен да школе тако поступају јер им је тако речено у министарству и Просветној инспекцији.
Поред погрешног тумачења, разлог за овакво кршење закона налази се и у примени подзаконских аката о норми часова наставника, који су великим делом у супротности са Законом о основама система образовања и васпитања. Ти акти за основне и средње школе донети су још давне 1992. године (!) и од тада су, посебно акт за основне школе, претрпели незнатне измене. Ниједан од бројних министара није испунио своју законску обавезу у погледу усклађивања поменутих подзаконских аката са законима доношеним после 1992. године. На тај начин остала су отворена врата самовољи – иако сваки правник зна да се подзаконски акт може применити само ако није супротан закону, школе наставницима одређују норму часова с позивом на прастаре и неусклађене са законом подзаконске акте и одређују им већу норму часова непосредног рада од законом прописане, избегавају плаћање преконормног рада тако што на рачун повећане норме непосредног рада наставницима смањују друге обавезе, итд.
Због свега сам се обратио министарству (министру) са захтевом да се отклоне незаконитости, с детаљним правним образложењем. Одговор, као што сам и очекивао, нисам добио, па сам се поново обратио заштитнику грађана. Поред притужбе због ћутања министра, заштитнику грађана сам предложио да искористи овлашћења из Закона о заштитнику грађана и предузме мере ради спречавања даљег масовног кршења права запослених у школама. Надам се да ће заштитник грађана прихватити моје, на закону засноване, предлоге и да неће бити благонаклон према органима који деценијама крше права великог броја грађана.
Напомињем да се у поступак заштите права запослених у овом случају укључила и Унија синдиката просветних радника Србије и од те организације такође очекујем предузимање одговарајућих мера.
Др Слободан Р. Мартиновић,
дипл. правник и дипл. дефектолог-олигофренолог, Лазаревац
Извор: Политика
Grešite mnogo po pitanju produženog boravka. Nastavnicima u produženom boravku je propisano 30 časova zbog toga što je to SVE što oni rade. Nemaju pisanje priprema, prisustvo sednicama, nemaju dežurstvo, nemju otvorena vrata, nemaju e-dnevnik, nemaju nadoknadu časova, nemaju takmičenja subotom i nedeljom, i slične stvari. Ako učitelj koji radi u nastavi svakog dana ima časove od osam do pola jedan, a nastavnik u boravku od pola jedan do pola šest, po čemu su to nastavniku u boravku ugrožena prava? U stvari, tu vidim obrnutu situaciju.
Да не улазим у детаље, не знам откуда вам то да се наставници у продуженом боравку не припремају за рад, да не морају да присуствују седницама, да надокнаде дане кад због нечег није било наставе, да не планирају свој рад, да не учествују у раду тимова итд. Дежурства и не улазе у непосредан рад са ученицима, а ја о томе говорим. Такође, они немају електронски дневник, али су обавезни да воде евиденцију о ученицима у писаном облику и ту не видим разлику у односу на друге наставнике који нису одељењске старешине (осим техничку разлику). Прилично је неколегијално, а нетачно свакако, рећи да наставници у продуженом боравку раде само с децом у боравку и немају никакве друге обавезе.
Mnogi nisu ni svesni šta sve u produženom boravku učitelji rade
I za takav posao 4 h dnevnog rada je sasvim dovoljno, ali mi svi radimo po 6/7h nekad i duže ostajemo ako imamo posla van boravka, a vezano za boravak (ali nama to niko ne plaća).
Da li ste upoznati sa radom i uslovima rada učitelja u boravku preko Sekretarijata?
Ko nije radio u boravku ne može da sudi kako je i šta je, zato nema potrebe dalje da dužim.
Мене заиста изненађује како неко тако самоуверено, а супротно чињеницама, потцењује рад својих колега који раде у продуженом боравку. Знам да у мојој школи учитељице које су премештене у боравак то углавном доживљавају као казну.
Gospodine Martinoviću, sve to u redu ali sve je manje i manje djaka u takvim školama jer takve djake upisuju u redovnim školama i mi ostajemo bez djaka posle 4.5. časa jer ne mogu vise ni psihički ni fizički da izdrže. A kada sam se zaposlio u takvoj školi bilo je dosta djaka i moglo se raditi sa njima. Ovo su sada na žalost umerenjaci, teške posebne potrebe. A sam lakšim posebnim potrebama su upisani kako sa već napisao po redovnim školama gde ometaju za vreme časova prvo nastavno osoblje pa i ostalu decu iz redovne populacije. Roditelji se naravno bune, ali ta inkluzija je uništila sve. Prazne su spec.škole. Samo na papiru ih ima upisanih. Pa ne može 74 prof. na 15 djaka koji su redovni.
Ugasite inkluziju ili gasie FASPER.
О промашају званом инклузија код нас писао сам и говорио више пута. И даље тврдим да је реч о нестручно замишљеном и још нестручније спровођеном експерименту који је посебно штетан за децу са менталном ретардацијом. Овде сам говорио о кршењу права запослених.
E,to je glavna strategija države,zavadi pa vladaj.Bace kosku prosvetnim radnicima i oni se glože.Bravo,nazovi intelektualci.
Завади па владај је стара тактика, али не знам на кога сте мислили да је бацио коску и кога сте конкретно „похвалили“ као назовиинтелектуалца.