Да, добро сте прочитали. Коначно имате једно солидно објашњење, кад укућани почну да замерају што ОПЕТ сви морају да траже ваше кључеве.
Наиме, истраживање објављено у Journal of Creative Behavior, а које је спровео Универзитет Беркли у Калифорнији, указује на то да особе које често губе и затурају личне ствари попут новчаника, наочари, телефона, кључева, заправо врло често на тестовима креативности показују висок ниво креативности и дивергентног размишљања.
Како су објаснили, овај феномен вероватно је повезан с тим да, ако спадате међу ову врсту људи, заправо имате ум који је преокупиран идејама, пројектима, креативним мислима, што даље води таквим ситним пропустима у пажњи и краткорочном памћењу.
Студија је показала да веома креативни људи често имају оно што се зове ”расута пажња”, што значи да су њихови умови отворени, самим тим подложнији спољним стимулансима, али зато су мање фокусирани на рутинске задатке. Све то води ка заборавности у свакодневном животу, али уједно пружа флексибилније размишљање, иновативност и боље вештине решавања проблема.
Главни истраживач у овој студији др Маре Бимен објашњава да је ова ”ментална размена” .еста међу уметницима, истраживачима и особама које умеју да мисле изван оквира.
Ако се проналазите, сад бар знате да је губљење ствари заправо цена коју плаћате за своју креативност.
Напишите одговор