Svetski dan knjige i autorskih prava obeležava se 23. aprila, zato što je to dan kada su, 1616. godine, umrla dva velikana svetske književnosti – Migel de Servantes i Vilijem Šekspir.
Na ovaj dan se svuda u svetu promoviše čitanje, skreće pažnja na značaj stvaralaštva za celokupan društveni razvoj, a u skladu sa tim i na zaštitu i poštovanje autorskih prava. Svaka zemlja priključuje se obeležavanju praznika knjige na svoj način. Stanovnici Katalonije, na primer, na ovaj dan, koji je i Dan Svetog Đorđa, njihovog zaštitnika, razmenjuju ruže i knjige. Tradicija koja datira od srednjeg veka je da muškarci donose ruže svojim voljenima, a od 1925. godine žene im zauzvrat daju knjige.
Kreativni centar ove godine obeležava Dan knjige ističući značajan jubilej – 25 godina Ježeve kućice Branka Ćopića sa ilustracijama Dušana Pavlića.
Povodom Svetskog dana knjige sve slikovnice iz edicije Pustolovine za predškolce snižene su za 30%. Ova akcija važi do 30. aprila 2025. godine u knjižarama Kreativnog centra u Beogradu i Nišu, kao i na njihovom sajtu www.kreativnicentar.rs
Edicija Pustolovine za predškolce nastala je u Kreativnom centru pre 25 godina sa idejom da deca upoznaju i zavole dela najboljih domaćih pisaca. Prva knjiga u tom serijalu bila je popularna poema Ježeva kućica Branka Ćopića, koja je 2000. godine objavljena s maestralnim ilustracijama nagrađivanog Dušana Pavlića.
Do danas je prodato više od 30.000 primeraka ove slikovnice (mnogima najomiljenije knjige za decu svih vremena), a u prodaji je trenutno 13. izdanje.
„Poema Ježeva kućica je vrhunac Ćopićeve magije. Nešto tako milo i čedno na našem jeziku nije napisano. Ježurka Ježić, ćudljivi usamljenik sa bodljama kao jamcem svoje nezavisnosti, ostaje malo šumsko bogatstvo. Ko pročita ovu poemu, ne može sresti ježa, a da se ne osmjehne Ćopićevim osmjehom“, istakao je pesnik Rajko Petrov Nogo.
„Ježevu kućicu Branka Ćopića danas možemo da posmatramo kao fenomen. I zbog toga što deca znaju napamet njene stihove, baš kao što su znali njihovi roditelji, ali i bake i deke, ali i zato što je Ježurka Ježić iskoračio iz stranica knjige i svoj put nastavio u pozorištu, animiranom filmu, na različitim muralima koji krase gradske ulice“, istakla je novinarka Hristina Vasilijević za RTS.
Kratkometražni animirani film za decu i odrasle nastao prema ovoj poznatoj basni u stihovima premijerno je prikazan 2017. godine na međunarodnom Filmskom festivalu u Berlinu.
„Branko Ćopić uspeva da opstane van svih ideologija, država, granica. On opstaje zato što nosi univerzalne vrednosti sveta, civilizacije, čovečanstva i to je razlog zašto je on čitan i u 21. veku i zašto će biti čitan i nadalje“, izjavila je za RTS prof. dr Jelena Panić Maraš sa Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača.
Taj serijal danas broji više od 20 knjiga najznačajnijih domaćih autora – Brane Cvetkovića, Branka Ćopića, Desanke Maksimović, Dobrice Erića, Brane Crnčevića, Arsena Diklića i drugih.
Kombinacija zanimljivog teksta i privlačnih i upečatljivih ilustracija najboljih domaćih ilustratora odličan je recept za roditelje koji žele da podstaknu decu da zavole knjigu. Jedna od posebnosti edicije Pustolovine za predškolce jeste i to što se na stranicama svih knjiga nalaze objašnjenja manje poznatih reči, što olakšava razumevanje i pokreće razgovor i druženje između dece i roditelja. Na kraju knjiga nalazi se Pustolovni dodatak, iz koga će mali čitaoci saznati zanimljive detalje iz detinjstva pisaca, biće podstaknuti da daju odgovore na neka pitanja, da smisle nastavak priče ili da nešto nacrtaju.
Napišite odgovor