Мајка ученице осмог разреда обратила се УНИЦЕФ-у: ”Одржавањем мале матуре у овим условима крше се одредбе Конвенције о правима детета”

Foto: Canva

Мајка ученице осмог разреда ОШ ”Иво Лола Рибар” Емина Ђуран Милић из Новог Сада обратила се УНИЦЕФ-у, да би указала на, како наводи, кршење Конвенције о правима детета од стране Министарства просвете.

У свом обраћању канцеларији УНИЦЕФ-а, она истиче да је велики део наставног кадра школе коју њена ћерка похађа био у обустави рада цело прво тромесечје другог полугодиша 2024/25 школске године, те да конкретно њено дете, па тако ни сви други ученици одељења, није слушало све наставне предмете цело треће тромесечје, док део деце није долазио у школу цео овај период.

”Министарство просвете је померило датум одржавања мале матуре, иако је одређени број родитеља (њих 9.000) писао петицију са захтевом да се мала матура не одржи или не узима у обзир као мерило за упис у средњу школу.” – навела је Ђурађ Милић.

У разговору за наш портал она каже да је велики број деце не само из Новог Сада, већ из бројних школа у Србији, тиме озбиљно дискриминисан. На тај начин се, каже она, крше одредбе Међународне конвенције о правима детета.

”Будући да је Република Србија ратификовала Конвенцију о правима детета, указујем да се оваквим поступањем дискриминаторски односи према врло осетљивој категорији друштва, а то су малолетници од 14 година.” – истакла је Ђуран Милић, иначе адвокат, у свом обраћању УНИЦЕФ-у.

Она сматара да се дискриминација огледа управо у томе што су деца поједних школа слушала сва наставне предмете целе школске године на територији Републике Србије, док друга нису слушала наставу цело једно тромесечје, а Министарство жели да им да потпуно исте тестове на малој матури.

”Обавештавам вас да сам у том смислу послала Министарству просвете опомену пред тужбу коју сам спремна да поднесем надлежном суду. Молим да хитно интервенишете и упозорите Министарство просвете да почне поступа у скалу са Конвенцијом о правима детета.” – закључује ова правница.

За наш портал она истиче и додатни проблем који се тиче оних малобројних наставника који су у школама у обустави држали наставу малом броју ученика током три месеца блокаде.

”Постоје предмети у којима се лекције једна на другу надовезују, где деца не могу да испрате градиво, ако им претходна лекција није јасна. У нашој школи има наставника који су током блокаде радили, градиво предавали неколицини ђака и сада не желе да надокнаде за већину која у том перидоу није долазила на наставу. То је, опет, још један фактор који те ђаке доводи у лошији положај.” – објаснила је наша саговорница.

Она додаје да се одлуком да се у овим условима мала матура одржи крши и Закон о забрани дискриминације Републике Србије, што је посебан проблем који се УНИЦЕФ-а не тиче, али је нешто на шта треба реаговати.