Majka učenice osmog razreda obratila se UNICEF-u: ”Održavanjem male mature u ovim uslovima krše se odredbe Konvencije o pravima deteta”

Foto: Canva

Majka učenice osmog razreda OŠ ”Ivo Lola Ribar” Emina Đuran Milić iz Novog Sada obratila se UNICEF-u, da bi ukazala na, kako navodi, kršenje Konvencije o pravima deteta od strane Ministarstva prosvete.

U svom obraćanju kancelariji UNICEF-a, ona ističe da je veliki deo nastavnog kadra škole koju njena ćerka pohađa bio u obustavi rada celo prvo tromesečje drugog polugodiša 2024/25 školske godine, te da konkretno njeno dete, pa tako ni svi drugi učenici odeljenja, nije slušalo sve nastavne predmete celo treće tromesečje, dok deo dece nije dolazio u školu ceo ovaj period.

”Ministarstvo prosvete je pomerilo datum održavanja male mature, iako je određeni broj roditelja (njih 9.000) pisao peticiju sa zahtevom da se mala matura ne održi ili ne uzima u obzir kao merilo za upis u srednju školu.” – navela je Đurađ Milić.

U razgovoru za naš portal ona kaže da je veliki broj dece ne samo iz Novog Sada, već iz brojnih škola u Srbiji, time ozbiljno diskriminisan. Na taj način se, kaže ona, krše odredbe Međunarodne konvencije o pravima deteta.

”Budući da je Republika Srbija ratifikovala Konvenciju o pravima deteta, ukazujem da se ovakvim postupanjem diskriminatorski odnosi prema vrlo osetljivoj kategoriji društva, a to su maloletnici od 14 godina.” – istakla je Đuran Milić, inače advokat, u svom obraćanju UNICEF-u.

Ona smatara da se diskriminacija ogleda upravo u tome što su deca pojednih škola slušala sva nastavne predmete cele školske godine na teritoriji Republike Srbije, dok druga nisu slušala nastavu celo jedno tromesečje, a Ministarstvo želi da im da potpuno iste testove na maloj maturi.

”Obaveštavam vas da sam u tom smislu poslala Ministarstvu prosvete opomenu pred tužbu koju sam spremna da podnesem nadležnom sudu. Molim da hitno intervenišete i upozorite Ministarstvo prosvete da počne postupa u skalu sa Konvencijom o pravima deteta.” – zaključuje ova pravnica.

Za naš portal ona ističe i dodatni problem koji se tiče onih malobrojnih nastavnika koji su u školama u obustavi držali nastavu malom broju učenika tokom tri meseca blokade.

”Postoje predmeti u kojima se lekcije jedna na drugu nadovezuju, gde deca ne mogu da isprate gradivo, ako im prethodna lekcija nije jasna. U našoj školi ima nastavnika koji su tokom blokade radili, gradivo predavali nekolicini đaka i sada ne žele da nadoknade za većinu koja u tom peridou nije dolazila na nastavu. To je, opet, još jedan faktor koji te đake dovodi u lošiji položaj.” – objasnila je naša sagovornica.

Ona dodaje da se odlukom da se u ovim uslovima mala matura održi krši i Zakon o zabrani diskriminacije Republike Srbije, što je poseban problem koji se UNICEF-a ne tiče, ali je nešto na šta treba reagovati.