Obaveze oko ljubimca vrlo se lako mogu podeliti, a odgovornost za drugo živo biće i te kako biti od koristi u socijalnom i emocionalnom razvoju deteta. Deca mogu da pomognu oko hranjenja psa, a mogu ga i prošetati posle škole, ako su dovoljno veliki, a pas miran.
3. Vaše dete ume da prati raspored i zna zbog čega je to važno.
Kao što mi moramo da jedemo kad smo gladni, isto tako i životinje. Ako vaše dete razume kako funkcioniše rutina i vremenski raspored dana i ume da ih prati, onda će verovatno moći da brine i o hranjenju i izvođenju ljubimca. Deca moraju znati da bi pse trebalo šetati u približno isto vreme svakog dana kao i da zečevima treba 30 minuta igre u određeno vreme tokom dana. Ako vaše dete misli da ljubimac može i da sačeka sat ili dva duže do obroka ili izlaska napolje, možda bi bolje bilo da pričekate sa nabavljanjem ljubimca.
4. Dete nije gadljivo
Možda ova stavka zvuči neobično, ali imati kućnog ljubimca znači često doći u dodir sa njegovom kakom. Bilo da je čistite u šetnji ili u kavezu. Ako očekujete od deteta da preuzme i deo te odgovornosti, dobro je da i o tome porazgovarate i uverite se da dete razume sve odgovornosti koje sa sobom nosi kućni ljubimac.
5. Vaše dete je uporno u želji da dobije ljubimca i može da pomogne u izboru
U životinju, naročito mladu, lako je zaljubiti se na prvi pogled. To što vaše dete mazi kuce u prolazu i igra se sa mačkama u komšiluku je lepo, ali treba se uveriti da će taj osećaj opstati i nakon što životinja bude s vama 24 časa. Takođe, mnoga deca se oduševljavaju štencima i malim macama, ali je vrlo važno da razumeju da će sve te životinje porasti, a da im je ista ljubav, nega i pažnja potrebna i kad ne budu baš tako mali i slatki.
Ako vaše dete uz sve to i dalje insistira na kućnom ljubimcu, ako to traje mesecima i ako ispunjava gore pomenute stavke, onda je možda i vreme da i sami razmislite o tome da u svoj dom dovedete krzneno pojačanje.
Naravno, pod uslovom da ste spremni da najvažniji deo odgovornosti ipak preuzmete vi, kao roditelji.