Ниво родитељског стреса више зависи од ставова и динамике у породици него од конкретног броја деце, објашњава др. Wilder, али, у њеним истраживањима показало се да маме осећају више самопоуздања и мање стреса с децом која су рођена касније по редоследу.
Већ су изашла многа истраживања која показују да маме с четворо деце имају мање нивое стреса од мама с мањим бројем потомака, а наравно, подразумева се да морају прећи пуно препрека како би дошле до те фазе у мајчинству. Такође, истраживања су показала да су маме с троје деце под већим стресом него маме с једним или двоје деце, али након што дођу до броја четири све постаје једноставније.
Можда маме с великим породицама науче да се боље носе са стресом и једноставно пусте ствари око себе. Можда бирају битке и не дозвољавају да их мање важне ствари избаце из колосека. Или се можда жене које се лакше боре са стресом одлучују на већи број деце. Али изненађујуће је то да је баш четврто дете чаробни број који значи мањи стрес за маму.
Ово није новост за психотерапеуткињу и ауторку Kelley Kitley, такође маму четвoро деце, која мисли да се маме с великим породицама често неправедно карактеришу као жене под стресом много већим него што он заправо јесте.
„Толико много жена с великим породицама сусреће се с предрасудама“, каже Kitley за Motherly. Према Kitley, чија деца имају 11, 9, 7 и 5 година, велике породице значе да се стрес смањује тимским радом и везом између браће и сестара. „Они подстичу једни друге, држе се заједно, помажу више како би олакшали оптерећење код куће, а деца се забављају. Више од троје деце сигурно значи да није лагано, веша је увек превише, али без обзира на све, јако је забавно“, каже даље.
У великим породицама и деца су под мањим стресом
Истраживање из 2016. у Норвешкој открило је да одрастање у великој породици значи мање менталних проблема јер су мање под стресом. Више деце с малом разликом у годинама значи већу редукцију стреса, кажу истраживачи. Према другим истраживањима, имати троје деце је најзахтевније за родитеље. „За неке породице, три је тежак број. Разговарала сам с родитељима који су рекли да су све успевали да контролишу с двоје деце, али с троје су већ морали да буду у одбрамбеној зони“, каже др Jennifer Wilder, ауторка књиге „The New Mom’s Survival Guide and Got Teens„.
Ниво родитељског стреса више зависи од ставова у породици него од конкретног броја деце, објашњава др Wilder. Али, у њеним истраживањима показало се да маме осећају више самопоуздања и мање стреса с каснијом децом.
Без обзира на све податке које показују истраживања, важно је слушати себе и знати колико можеш.
„То је број деце који желиш и о којим можеш да бринеш“, објашњава Kitley. Наглашава да је важно да маме не осећају срам ако више не желе да рађају, без обзира на то колико деце већ имају и да је велика породица избор сваке жене.
Извор: Miss7mama.hr/Mother.ly/Зелена учионица
Напишите одговор