Nivo roditeljskog stresa više zavisi od stavova i dinamike u porodici nego od konkretnog broja dece, objašnjava dr. Wilder, ali, u njenim istraživanjima pokazalo se da mame osećaju više samopouzdanja i manje stresa s decom koja su rođena kasnije po redosledu.
Već su izašla mnoga istraživanja koja pokazuju da mame s četvoro dece imaju manje nivoe stresa od mama s manjim brojem potomaka, a naravno, podrazumeva se da moraju preći puno prepreka kako bi došle do te faze u majčinstvu. Takođe, istraživanja su pokazala da su mame s troje dece pod većim stresom nego mame s jednim ili dvoje dece, ali nakon što dođu do broja četiri sve postaje jednostavnije.
Možda mame s velikim porodicama nauče da se bolje nose sa stresom i jednostavno puste stvari oko sebe. Možda biraju bitke i ne dozvoljavaju da ih manje važne stvari izbace iz koloseka. Ili se možda žene koje se lakše bore sa stresom odlučuju na veći broj dece. Ali iznenađujuće je to da je baš četvrto dete čarobni broj koji znači manji stres za mamu.
Ovo nije novost za psihoterapeutkinju i autorku Kelley Kitley, takođe mamu četvoro dece, koja misli da se mame s velikim porodicama često nepravedno karakterišu kao žene pod stresom mnogo većim nego što on zapravo jeste.
„Toliko mnogo žena s velikim porodicama susreće se s predrasudama“, kaže Kitley za Motherly. Prema Kitley, čija deca imaju 11, 9, 7 i 5 godina, velike porodice znače da se stres smanjuje timskim radom i vezom između braće i sestara. „Oni podstiču jedni druge, drže se zajedno, pomažu više kako bi olakšali opterećenje kod kuće, a deca se zabavljaju. Više od troje dece sigurno znači da nije lagano, veša je uvek previše, ali bez obzira na sve, jako je zabavno“, kaže dalje.
U velikim porodicama i deca su pod manjim stresom
Istraživanje iz 2016. u Norveškoj otkrilo je da odrastanje u velikoj porodici znači manje mentalnih problema jer su manje pod stresom. Više dece s malom razlikom u godinama znači veću redukciju stresa, kažu istraživači. Prema drugim istraživanjima, imati troje dece je najzahtevnije za roditelje. „Za neke porodice, tri je težak broj. Razgovarala sam s roditeljima koji su rekli da su sve uspevali da kontrolišu s dvoje dece, ali s troje su već morali da budu u odbrambenoj zoni“, kaže dr Jennifer Wilder, autorka knjige „The New Mom’s Survival Guide and Got Teens„.
Nivo roditeljskog stresa više zavisi od stavova u porodici nego od konkretnog broja dece, objašnjava dr Wilder. Ali, u njenim istraživanjima pokazalo se da mame osećaju više samopouzdanja i manje stresa s kasnijom decom.
Bez obzira na sve podatke koje pokazuju istraživanja, važno je slušati sebe i znati koliko možeš.
„To je broj dece koji želiš i o kojim možeš da brineš“, objašnjava Kitley. Naglašava da je važno da mame ne osećaju sram ako više ne žele da rađaju, bez obzira na to koliko dece već imaju i da je velika porodica izbor svake žene.
Izvor: Miss7mama.hr/Mother.ly/Zelena učionica
Napišite odgovor