Уколико Министарство просвете не реши проблем прекомерне норме професора у средњим школама, школска година за средњошколце неће почети 1. септембра, поручила је председница Удружења наставника друштвене групе предмета Станка Вукчевић.
Норма часова у основном образовању сетом закона из 2017. године умањена је за два часа, са 20 на 18, док је за средње образовање остала иста – од 20 до 22 часа.
– Највећи број предмета је са 20 на 22 часа што се никад није десило у школству. Ми радимо за исту зараду већи посао. То је дискриминација – казала је Вукчевићева.
Истиче да су упутили иницијативе Министарству, посланичким клубовима, Одбору, и подсећа да су представници Синдиката просвете раније имали разговоре на ту тему са премијером и ресорним министарством, али да је након тога уследила тужба, јер договор нису постигли.
– Нећемо дуго чекати, нити ћемо обнављати иницијативу. Вероватно нећемо почети школску годину. Наши захтеви ће бити да се измене два члана из закона о гимназијама и о стручном образовању како би се отклонила дискриминација и како би се заштитила права запослених.
Уколико би се вратила норма на 18 часова, колеге би осигурале стабилан уговор о раду – наводи Вукчевићева и поручује да Министарство просвете мора заштитити и асистенте у настави, којима се морају исплатити надокнаде због неискоришћеног годишњег одмора.
Извор: Новости
Uopšte nije tačno da je norma u osnovim školama 18 časova. Norma je 20 časova redovne nastave, plus 4 časa (dodatna, dopunska, sekcija, ČOS). Prema tome nemojte iznositi neproverene stvari. Umanjenu normu imaju nastavnici koji po nastvnom programu imaju pismene zadatke u starijim razredima. I to nije ništa novo. Oduvek je tako bilo.
A kad govorimo o diskriminaciji šta je sa završnim ispitom koji je u direktonoj vezi sa upisom u srednje škole? Zašto bi taj posao, na primer, obavljali nastavnici koji rade u osnovnim školama?