Marjanović: „Nastavnici trpe pritiske, direktori prave spiskove. Ako se tako nastavi, moguća je POTPUNA obustava rada“

Foto: Canva

Predstavnici reprezentativnih sindikata obrazovanja stupili su danas, 1. novembra u štrajk koji podrazumeva potpunu obustavu rada u školama. Istovremeno, u 11.30 sati, pozvali su svoje kolege da sa porodicama dođu na protest ispred parlamenta. Razlog je, saopštili su, to što su iz Vlade Srbije kazali da „neće ispuniti protokol koji je potpisan pre godinu dana“.

Podsećamo, nastavnicima je obećano, a predstavnici Vlade su i potpisali, da će od 1. januara 2025. plata prosvetnog radnika početnika biti izjednačena sa državnim prosekom. Međutim, od toga su u Vladi odustali ponudivši povećanje od 12% za nastavno i samo 8% za nenastavno osoblje. Nakon nekoliko faza dijaloga i štrajkova tokom kojih su sindikati poslali poruku da na ponuđeno ne pristaju, nova ponuda države koja je stigla ove nedelje glasila je: 11% povećanja za sve zaposlene u obrazovanju, dodatnih 1% za starešinstvo i 15.000 jednokratne ponoći do 9. januara 2025.

Ovaj predlog takođe je odbijen jer i dalje, saopštavaju iz sindikata, nije u skladu sa onim što je Vlada obećala i potpisala u oktobru prošle godine.

„Moguća je i potpuna obustava rada i svi oblici neposlušnosti“

Na zajedničkoj konferenciji za novinare predstavnika reprezentativnih sindikata zaposlenih u prosveti, predsednik Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović izjavio je da se vrše pritisci na zaposlene u školama kako se ne bi pojavili na današnjem protestu u Beogradu. Prema rečima Marjanovića, direktori su počeli da prave spiskove, a zaposlenima se otkazuje prevoz.

„Otkazuju se autobusi, direktori prave spiskove“, izjavio je Marjanović ispred Vlade Srbije.

On je naveo da je tim povodom poslat dopis nadležnima i dodao da pritisci neće sprečiti zaposlene u školama da se sutra u 11.30 pojave na protestu ispred Skupštine Srbije.

„Ako se nastavi sa pritiscima očekuje se i razmatra radikalizacija – potpuna obustava rada i svi oblici neposlušnosti“, kazao je Marjanović i kao je jedan od pritisaka naveo i neisplaćivanje dnevnica.

Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić istakla je da se povodom najavljenog zakonskog skraćenja časova od 4. novembra nastavnicima preti i traži da već sada pripreme planove kako da se to nadoknadi.

Predstavnici reprezentativnih sindikata su sa konferencije za novinare uputili i poziv svim roditeljima i svima kojima je stalo do prosvete da se danas pojave na protestu koji će, posle okupljanja ispred Skupštine Srbije i protestne šetnje, biti završen ispred Vlade.

Zaposleni u školama poručili su i da sa borbom neće stati, jer će im ovom dinamikom plate stići prosek tek 2046. godine.

Ministarka prosvete poziva sindikate da ponovo razmotre ponudu Vlade

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović pozvala je juče članove četiri prosvetna sindikata koji su nezadovoljni predlogom vlade za rešavanje njihovog materijalnog položaja, da ga još jednom razmotre i da se do sutra izjasne.

„Ako prosvetari misle da je stupanje u štrajk, izlazak na ulice i obustava rada način da se stvari bolje reše, mislim da jako greše. Koristim priliku da ih pozovem da još jednom razmotre predlog koji im je premijer dao“, rekla je ministarka novinarima u Palati Srbija.

Ona je naglasila i da je rok da prosvetari još jedanput razmotre predlog vlade do danas, kao i da ovaj problem ne bi trebalo da se rešava „preko leđa“ učenika i da nastava trpi.

Dodala je da će se težiti da najniža plata u obrazovanju bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji.

Izvor: Zelena učionica/Nin/Blic