Медицински факултет у Београду од данас у штрајку: ”Ако прође уредба о смањењу научно-наставног рада, онда неко хоће да нас претвори у средњу школу”

Медицински факултет у Београду ступио је у штрајк. То је, како су објаснили, заједничка одлука о којој су обавестили Министарство а штрајк ће трајати док се не испуне захтеви које је Одбор предао Влади Србије, Министарству просвете и управи факлутета..

Професори траже укидање измене уредбе о стандардима услова рада у областима и делатностима које се финансирају из буџета. Професори Медицинског и других факултета кажу да је таква уредба донета незаконито, те су поднели и иницијативу Уставном суду да се утврди уставност и законитост.

Један од захтева је и укидање одредбе којом је њихов научно-истраживачки рад у укупном ангажману смањен са 20 на свега пет сати недељно.

Штрајкачки одбор се усагласио и око захтева о физичкој заштити студената у блокади, као и прекиду различитих облика притисака, међу којима и ванредни инспекцијски надзори којима су факултети последњих месеци изложени.

„Поштујемо уредбу о минимуму процеса рада, која између осталог подразумева организацију испита и консултативну наставу. Специјалистички испити ће се, као и до сада у претходном периоду, потпуно нормално одржавати. Ми имамо и здравствену делатност, штрајк се не односи на здравствену делатност, зато што ту ни у једном тренутку нема никаквог штрајка, јер су нам животи наших пацијената на првом месту“, рекао је професор овог факултета Милош Бајчетић, за Н1.

Додаје да штрајк нема везе са студентским блокадама, већ да је паралелан процес и да је највећи разлог управо уредба којом се мањује фонд научно-наставног рада.

„Ако прође ова уредба, то би отприлике значило да неко нас хоће да претвори у неку средњу школу. Не знам шта је идеја тих људи који су такву једну уредбу доносили. Ја сам негде очекивао да нова влада, поготово што примијер те владе долази с овог факултета, дакле наставник је професор да ће имати елементарно разумевање. Мени је у његовом експозеу, морам да признам, била јако позитивна идеја да се високо образовање врати назад тамо где је припадало у Министарство за науку, јер су то две ствари комплементарне, и та ми се ствар у експозеу свидела. И онда сам, као непоправљив оптимист, очекивао да прво следеће буде укинута уредба која је донета тад”, рекао је он.

Професор Бајчетић истиче да имају апсолутну подршку деканице факултета, те да су спремни на дијалог, али да су за разговор потребне две стране.

Извор: Н1