Medicinski fakultet u Beogradu od danas u štrajku: ”Ako prođe uredba o smanjenju naučno-nastavnog rada, onda neko hoće da nas pretvori u srednju školu”

Medicinski fakultet u Beogradu stupio je u štrajk. To je, kako su objasnili, zajednička odluka o kojoj su obavestili Ministarstvo a štrajk će trajati dok se ne ispune zahtevi koje je Odbor predao Vladi Srbije, Ministarstvu prosvete i upravi fakluteta..

Profesori traže ukidanje izmene uredbe o standardima uslova rada u oblastima i delatnostima koje se finansiraju iz budžeta. Profesori Medicinskog i drugih fakulteta kažu da je takva uredba doneta nezakonito, te su podneli i inicijativu Ustavnom sudu da se utvrdi ustavnost i zakonitost.

Jedan od zahteva je i ukidanje odredbe kojom je njihov naučno-istraživački rad u ukupnom angažmanu smanjen sa 20 na svega pet sati nedeljno.

Štrajkački odbor se usaglasio i oko zahteva o fizičkoj zaštiti studenata u blokadi, kao i prekidu različitih oblika pritisaka, među kojima i vanredni inspekcijski nadzori kojima su fakulteti poslednjih meseci izloženi.

„Poštujemo uredbu o minimumu procesa rada, koja između ostalog podrazumeva organizaciju ispita i konsultativnu nastavu. Specijalistički ispiti će se, kao i do sada u prethodnom periodu, potpuno normalno održavati. Mi imamo i zdravstvenu delatnost, štrajk se ne odnosi na zdravstvenu delatnost, zato što tu ni u jednom trenutku nema nikakvog štrajka, jer su nam životi naših pacijenata na prvom mestu“, rekao je profesor ovog fakulteta Miloš Bajčetić, za N1.

Dodaje da štrajk nema veze sa studentskim blokadama, već da je paralelan proces i da je najveći razlog upravo uredba kojom se manjuje fond naučno-nastavnog rada.

„Ako prođe ova uredba, to bi otprilike značilo da neko nas hoće da pretvori u neku srednju školu. Ne znam šta je ideja tih ljudi koji su takvu jednu uredbu donosili. Ja sam negde očekivao da nova vlada, pogotovo što primijer te vlade dolazi s ovog fakulteta, dakle nastavnik je profesor da će imati elementarno razumevanje. Meni je u njegovom ekspozeu, moram da priznam, bila jako pozitivna ideja da se visoko obrazovanje vrati nazad tamo gde je pripadalo u Ministarstvo za nauku, jer su to dve stvari komplementarne, i ta mi se stvar u ekspozeu svidela. I onda sam, kao nepopravljiv optimist, očekivao da prvo sledeće bude ukinuta uredba koja je doneta tad”, rekao je on.

Profesor Bajčetić ističe da imaju apsolutnu podršku dekanice fakulteta, te da su spremni na dijalog, ali da su za razgovor potrebne dve strane.

Izvor: N1