U Domu zdravlja „Palilula“ u Beogradu ovih imaju za oko 20 odsto više pacijenata sa stomačnim problemima, piše RTS. Oni se žale na bolove u stomaku, temperaturu, dijareju.
Doktorka Aneta Jovanović, načelnica pedijatrije, kaže da stomačni virus dominira među decom školskog uzrasta, mada se javlja i kod dece u vrtićima.
„Uglavnom su to tegobe u smislu proliva, povraćanja, mučnine, glavobolje, opšta malaksalost sa grčevima u stomaku i pojavom bolova u zglobovima i mišićima“, navodi doktorka.
Istakla je da ti simptomi kratko traju, kao i da deca za dan-dva do tri budu bolje.
Naglašava da je najvažnije izolovati dete, da ono miruje i da se odmah krene sa nadoknadom tečnosti u vidu elektrolitnih rastvora.
„To su gotovi rastvori, kupuju se u apoteci, rastvaraju se u vodi i nudi se detetu na svakih pet do deset minuta u malim količinama. Jako je važno da dete unosi tečnost, ne treba ga terati da unosi hranu budući da je oštećena sluznica creva i želuca, ali nakon dobijanja apetita kreće se sa dvopekom, supicama, čajevima, pirinčem. Postepeno i lagano se obroci uvode“, dodaje Jovanovićeva.
Navodi da je norovirus uobičajen za zimski period, ali da se to produžilo i tokom proleća.
„Sada se javlja najverovatnije jer su epidemiološke mere ukinute, deca se druže, aktivna su, odlaze na rekreativne nastave u hotlske smeštaje gde je blizak kontakt“, poručuje doktorka.
Ukazuje da se bolest prenosi prljavim rukama i da je važno da se deca što češće opominju da peru ruke, da osoba koja sprema hranu vodi računa o higijeni ruku, kao i da se voće i povrće dobro operu pre jela.
Izvor: RTS
Napišite odgovor