„Ми родитељи смо обесправљени, и то више пута, као једини законски заступници своје деце. И то чиме смо обесправљени – чињеницом да нам Министарство просвете није обезбедило пристанак за прикупљање и обраду података наше малолетне деце, а затим смо и додатно обесправљени чињеницом да нас Министарство просвете није поучило о нашем праву да захтевамо брисање података, уколико су подаци, евентуално, већ убачени на овај портал Здравитас“, рекла је за Н1 Тамара Брадић, родитељ.
Пристанак се није тражио ни просветним радницима. Подаци деце се морају уписати, па зато они трпе притиске.
„Шта да радимо уколико нам дођу родитељи који донесу изјаве оверене од стране нотара, или дођу са адвокатима тражећи да се подаци њихове деце не унесу у систем. А са друге стране имамо проблем што смо тражили извесно одлагање реализације ове платформе, чини нам се да је у једном осетљивом и прилично несрећном тренутку за све нас који радимо у школи, оно уопште одведено у школе“, наводи Снежана Романдић испред Уније синдиката школа Београд.
А родитељи долазе. Спремни су и да туже наставнике и школе. Ипак, из Министарства уверавају да је ово само још један информациони систем у школству, упркос питању родитеља зашто није интегрисан са постојећим.
„Закон о основама система образовања и васпитања дефинише и у члану 175 и у члану 177, а касније и у члану 181, негде је ово све прописано. Као што је прописан и еДневник, као што је прописан и информациони систем Моја средња школа законом. Значи ту нема опције да родитељ жели и не жели. Видели смо ми те изјаве, видели сте и ви, да родитељ не дозвољава да се његово дете тестира. Што је супротно подзаконским актима и закону“, казао је помоћник министра за предшколско и основно образовање и васпитање Милан Пашић.
Повереник за информације од јавног значаја је потврдио да нема правних проблема. Адвокат Родољуб Шабић увиђа где може бити проблем целе ситуације.
„Дакле, реч је о подацима који би објективно тешко могли бити озбиљно злоупотребљени. Овде је узрок реакције и незадовољства дефинитивно великог броја родитеља, заправо у чињеници да је власт до сада много пута, безброј пута, показала екстремно некоректан однос према подацима о личности грађана. И отуда то основано неповерење, које је заправо разлог овакаве реакције“, сматра он.
Незадовољство изазива и политика приватности, која је на порталу Здравитас дефинисана као сходна променама.
„Да се апсолутно укине овај пројекат Здравитас, ова платформа, јер су прекршена сва законска права. А једно од решења је и да Тужилаштво испита о чему се овде заправо ради и да јавност, стручна јавност престане да ћути на овако важне теме“, закључила је Брадић.
Извор: Н1
Kakav apsurd, na predškolskom uzrastu briše se dosadašnje pracenje psiho-fizičkog razvoja dece, deca treba da istražuju a vaspitači da ih prate. A gle čuda onda ,, Zdravitas“ da li neko misli da smo slepi , pa misle. Nemi smo za sve, za Ribnikar, Dubonu, Nadstresnicu pa i to da je obrazovanje nestalo, ne mogu da vrate dostojanstvo nastavniku, pravo roditelju da voli i brine o svom detetu. Polako nam oduzimaju sve.