Министарка просвете: Деца са сметњама у развоју брже напредују кад су укључена у редовно школовање

Фото: Уницеф

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да програми образовања треба да буду доступни и прилагођени деци са било каквим сметњама, наводећи да она која имају извесне потешкоће брже напредују када су укључена у редовно школовање.

Ђукић Дејановић је на конференцији о инклузивном образовању „Заједно за свако дете“ казала да је такво образовање један од наконкретнијих начина подршке сензитивној деци, као и да Влада Србије инвестира у образовање са идејом да свако дете добије шансу да развије свој максимум.

Она је навела да се у периоду од 15 година доста напредовало, али да Србија и даље нема довољан број специјалних педагога и асистената у образовним установама

Током 15 година примене инклузивног концепта у образовању унапређени су капацитети школа и наставника, и данас се више 20.000 ученика образује према индивидуалним образовним плановима у редовним школама. Такође, уведени су иновативни механизми за подршку установама, као што су саветници спољни сарадници за инклузивно образовање, 13 ресурс центара који ученицима обезбеђују приступ асистивним технологијама, ангажовано је 280 педагошких асистената за децу ромске националности, а интензивно радимо и на обезбеђивању педагошких асистената за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом. Унапређивање инклузивног образовања је стратешки циљ зато што је реч о најправеднијем образовном контексту“, рекла је министарка Ђукић Дејановић.

Од 2003. године, Европска унија је донирала за реформу сектора образовања више од 130 милиона евра за унапређење предшколског васпитања и образовања, реформу средњег стручног образовања и образовања одраслих, реновирање и опремање школа и факултета, као и подршку инклузивном образовању.

Данас завршавамо успешан пројекат о инклузивном образовању, али и прослављамо значајан јубилеј: 15 година унапређивања инклузивног образовања у Србији. Желим да истакнем кључну улогу коју локални актери играју у унапређењу овог процеса. Наставићемо да подржавамо инклузивне образовне политике у Србији“, истакла је Пламена Халачева, заменица шефа Делегације Европске уније у Србији.

Инклузивно образовање може довести до бољих исхода учења за сву децу, не само за децу са сметњама у развоју. Инклузивно образовање промовише толеранцију и омогућава социјалну кохезију, јер негује кохезиону друштвену културу и промовише једнако учествовање у друштву. Стога је инклузивно образовање исплативије од одвојеног школовања.

Србија је направила значајне кораке у инклузивном образовању у последњих 15 година и показала је да је посвећена да покаже како инклузивне праксе не само да подржавају право сваког детета на квалитетно образовање, већ и да граде јаку и разнолику базу људског капитала која је неопходна за економску отпорност. Међутим, текућа глобална криза учења и изазови као што су разлике у приступу и исходима за маргинализовану децу указују на хитну потребу да се продубе реформе и обезбеди да ни једно дете не буде остављено“, истакла је Деyана Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији.

Извор: Бета/УНИЦЕФ