Ministarka prosvete: “Nastavnici neće biti kažnjavani ako se polovina roditelja požali na njihov rad”

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović bila je gost u emisiji “Jutro” na Prva TV gde je govorila o novinama u školstvu, a pre svega o novom Pravilniku o ocenjivanju u osnovnim školama.

Tom prilikom ministarka je naglasila da je o svakoj odredbi svakog pravilnika Ministarstvo prosvete razgovaralo i sa reprezentativnim sindikatima, te da je ukupan cilj promena koje se u obrazovanju dešavaju pre svega da se pojača vaspitna uloga škole.

Govorila je i o spornom Članu 5. novog pravilnika, prema kojem u slučajevima da 50% roditelja u jednom odeljenju ima zamerku na rad nastavnika, oni mogu odeljenjskom starešini podneti formalnu primedbu koju će on dalje proslediti direktoru.

 

“To je nešto što se zapravo događalo, ali na različit način u različitim školama. Ovo je pokušaj da to standardizujemo, da harmonizujemo. Da sve škole na sličan način rešavaju te situacije. Ako roditelji, njih više od 50% u jednom odeljenju, posumnjaju da nastavnik dok predaje, dok evaluira znanje učenika, pravi određene greške koje se kose sa zakonom i pravilnicima, mogu se obratiti školi. Pretpostavka je da su učenici obavestili roditelje, a da su se roditelji svi na istom papiru potpisali, da smatraju da sve to treba ispitati.” – kazala je ministarka.

Kako dalje objašnjava, tu primedbu odeljenjski starešina dalje predaje stručnom veću koje čine nastavnici srodnih predmeta, kao i direktoru škole i obaveštava roditelje da je postupak pokrenut.

“Stručno veće je onda prvo koje donosi svoju odluku o tome da li je primedba opravdana ili nije i u obavezi je da o tome obavesti direktora. Nakon toga, direktor sa sekretarom i stručnim saradnicima, a to su psiholog i pedagog, donosi definitivnu odluku o tome da li je primedba osnovana ili će je odbaciti. Ja sve ovo detaljnije pričam zato što je autonomija škole za nas svetinja. Dakle, sve se događa unutar škole i nastavnici procenjuju da li je primedba roditelja kojih ipak ima više od 50% u jednom odeljenju, osnovana ili nije.” – objasnila je Đukić Dejanović i dodala da treba ustanoviti proceduru kako će škola doneti odluku da li primedba ima osnova ili nema.

Ministarka veruje da se te situacije u kojima je većina roditelja jednog odeljenja nezadovoljna radom nastavnika veoma retko dešavaju.

“Ali, ako se dese, ne vidim razlog zašto bi se polovina roditelja jednog odeljenja urotila protiv jednog čoveka. A ako i postoji takav fenomen, onda je to razlog da nastavnici te škole, odnosno stručno veće analizira taj fenomen i vidi može li se tu nešto uraditi. Jer, ako se krši zakon, mi moramo reagovati” – naglasila je ministarka i dodala da ta reakcija ne znači da će Ministarstvo prosvete ili inspekcija doći u školu da kazne tog nastavnika.

Ukoliko bi direktor sa svojim timom utvrdio da primedba ima osnova, on je taj koji donosi odluku o tome kako pomoći nastavniku da unapredi svoj rad.

“Da li je to mentorski rad, savetodavni rad, edukacija i razgovor s tim nastavnikom, da se kvalitet i dignitet, profesionalno dostojanstvo tog čoveka dovedu do toga da roditelji u njega opet imaju poverenja. Nije predviđena nikakva kazna niti degradiranje profesora.” – objasnila je Đukić Dejanović.

Ona je istakla da se sve ovo do sada događalo pojedinačno i da će ovde škola biti ta koja će donositi odluku da li je primedba više od polovine roditelja osnovana.

“Ali to se jako retko događa.” – tvrdi ministarka.

Nastavnik nijednog momenta ne biva suspendovan niti se kažnjava, a sve što je predviđeno jeste podrška radu nastavnika da usaglasi svoj rad sa zakonima i pravilnicima. Ukoliko, pak, škola utvrdi da je primedba neosnovana, a roditelji tom odlukom nisu zadovoljni, oni se obraćaju školskoj upravi koja sprovodi vrlo sličan postupak, samo na višem nivou.

“To se zaista retko događa, ali mi tu okolnost moramo predvideti.” – kazala je Đukić Dejanović.

Govoreći o tome da ova novina može otvoriti prostor za zloupotrebu od strane onih roditelja koji žele da svojoj deci sklone sve prepreke s puta kako bi im bilo lakše, ministarka kaže da će u takvim situacijama Ministarstvo i te kako stati uz školu i uz nastavnika.

“Najveći broj nastavnika ima ogromnu ljubav za decu i za taj posao koji rade. Ali ako se dogodi da nešto nije u redu, ne možemo pod tepih staviti mali problem i čekati da poraste pa da onda reagujemo. Moramo reagovati dok je problem mali. Suština svega ovoga je da učenici dobiju što kvalitetniji nastavni program, da uče kroz relaksiran odnos.” – tvrdi ministarka.

Ona veruje da su ove mere zapravo tu da poprave saradnju škole i roditelja.

“Zbog izmenjenog odnosa roditelja prema nastavnicima, za koje su verbalizacije često neadekvatne, „on slabo zna, on nije autoritet, nisam siguran da ima šta od njega da naučiš“, dete više nema autoritet u nastavniku. I mi ovim merama, kroz ove pravilnike pokušavamo da zapravo zbližimo roditelje i nastavnike da razgovaraju o svim problemima kako bi slali iste poruke detetu.” – objasnila je ministarka prosvete za televiziju Prva.